7 września br. w całej Polsce obchodzono Narodowe Czytanie. Para Prezydencka zaproponowała osiem nowel na ósmą edycję inicjatywy. W szkole w Suchym Dębie przeczytano w całości dwie z nich – Katarynkę Bolesława Prusa i Dym Marii Konopnickiej. Pierwsza jest lekturą w klasie piątej szkoły podstawowej oraz ciekawą historią niewidomej dziewczynki i emerytowanego adwokata. Druga w poruszający sposób opisuje relację matki i jej ukochanego syna, który ciężko pracuje w fabryce.

Organizatorką Narodowego Czytania w naszej okolicy była pani Agnieszka Księżak, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Suchym Dębie. W przedsięwzięciu udział wzięli uczniowie i ich rodzice oraz członkowie kadry pedagogicznej – pani Aleksandra Lewandowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Suchym Dębie, oraz nauczyciele języka polskiego, pani Lidia Surzyn i pan Jakub Neumann.

Wszyscy zebrani, w radosnej i pełnej skupienia atmosferze, oddali się lekturze i dyskusji na temat przeczytanych utworów. Chętne dzieci dodatkowo przygotowały swoje rysunki katarynek. Miłym wspomnieniem tego dnia będą medale, które z rąk dyrektor szkoły otrzymał każdy z uczestników spotkania. Wszystkie pamiątki i poczęstunek przygotowała pani Księżak.

Jakub Neumann