Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wskazuje podmioty zobowiązane do podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia przemocy w rodzinie poprzez uruchomienie procedury „Niebieskiej Karty”. W wyniku nowelizacji tej ustawy w 2010 r. do policjantów i pracowników socjalnych dołączeni zostali członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, przedstawiciele oświaty i ochrony zdrowia.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Suchym Dębie, powołany Zarządzeniem Wójta Gminy Suchy Dąb Nr 96.2011 z dnia 22 listopada 2011 r. ma służyć rozwiązywaniu problemów osób doświadczających przemocy a także motywować do zmiany postaw osoby stosujące przemoc, przy wykorzystaniu wszelkich możliwych środków i rozwiązań prawnych. Główną ideą przyświecającą powołaniu zespołu jest budowa i koordynacja sieci współpracy różnych instytucji publicznych, służb oraz podmiotów pozarządowych działających m.in. w obszarze pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia z których każda posiada możliwości reagowania w sytuacji wystąpienia zjawiska przemocy domowej.
W związku z powyższym Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w porozumieniu z Ministrem Zdrowia uruchomiła projekt informacyjno-edukacyjny pod hasłem „Lekarzu reaguj na przemoc”. Jest on adresowany do pracowników ochrony zdrowia i ma na celu wzmocnienie ich udziału w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, m.in. poprzez podnoszenie kompetencji dotyczących rozmowy z pacjentem doznającym przemocy, rozpoznawania przemocy, uruchamiania procedury „Niebieskiej Karty”.
W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.
Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.