Ten wyjątkowy akt był wypadkową wieloletnich starań naszych mieszkańców, mających na celu restytuowanie Gminy Suchy Dąb, która istniała od 1945 do 1974 roku i przestała istnieć podczas ówczesnej reformy administracyjnej – mówi Wójt Gminy Barbara Kamińska. – Dwadzieścia lat temu musieliśmy zaczynać od nowa. Nie mieliśmy dróg, kanalizacji, wodociągów i sal gimnastycznych, a teren nowej gminy był bardzo dotkliwie naznaczony strukturalnym bezrobociem. Po 20 latach możemy śmiało powiedzieć, że żyjemy w innej czasoprzestrzeni.
Dzisiejsza Gmina Suchy Dąb to dynamicznie rozwijający się samorząd. Będący bezpośrednim zapleczem osiedleńczo – biznesowym dla trójmiejskiej metropolii. Przez 20 lat wybudowaliśmy wodociągi, rozbudowujemy kanalizację. Zabezpieczyliśmy jedną z najbardziej palących potrzeb mieszkańców, czyli drogi gminne i chodniki. Dziś działa u nas 360 podmiotów gospodarczych. Oznacza to, że co 11 mieszkaniec gminy prowadzi własną działalność. Na naszym terenie zamieszkuje ponad 4000 mieszkańców. W Suchym Dębie, Grabinach-Zameczku, Krzywym Kole powstają nowe osiedla domów jednorodzinnych. Wyremontowaliśmy i zmodernizowaliśmy trzy funkcjonujące w gminie szkoły. Stworzyliśmy place zabaw dla dzieci. Inwestujemy w nowe sale gimnastyczne. Modernizujemy i rozbudowujemy również świetlice wiejskie.
Od dziesięciu lat działają w gminie prężne organizacje i stowarzyszenia. Przykładem jest działający w Krzywym Kole Środowiskowy Dom Samopomocy, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej, gdzie odbywają się zajęcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Ośrodek prowadzony przez Caritas mieści się w zabytkowym domu podcieniowym.
Nasza Gmina jest miejscem w którym zachowały się wyjątkowe zabytki świadczące o historii Żuław Gdańskich. Nieustannie pracujemy nad ich jak najlepszym zachowaniem. Przy wsparciu gminy udało się wyremontować kościoły w Koźlinach i Krzywym Kole. W porozumieniu z parafiami staramy się pozyskiwać środki na kolejne obiekty znajdujące się we Wróblewie i Steblewie. Staramy się też uratować nasz najcenniejszy zabytek – zamek w Grabinach-Zameczku.
Większość tych działań nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony coraz bardziej aktywnej lokalnej społeczności, będącej motorem wielu lokalnych działań i coraz bardziej dumnej z miejsca w którym żyje.