“Słodki problem” - sprawdź, czy dotyczy Ciebie

Trwa metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2. Oferta dotyczy mieszkańców powiatu gdańskiego. Propozycja skierowana jest do osób w wieku od 18 do 64 lat, u których dotychczas nie stwierdzono cukrzycy typu 2, ani nie badali się w tym kierunku w ostatnim roku.

W dniu 30.05.2022 r. pracownicy urzędu gminy oraz gminnego ośrodka pomocy społecznej skorzystali z bezpłatnych badań dot. wykrycia cukrzycy. Zachęcam Mieszkańców do udziału w programie realizowanym przez Powiat Gdański. Profilaktyka i edukacja w tym zakresie jest skuteczną bronią przeciwko cukrzycy  - dodała Henryka Król Wójt Gminy Suchy Dąb.

NA CZYM POLEGA PROGRAM?
Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2.

Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców poprzez:
· zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,
· podniesienie świadomości zdrowotnej,
· redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

JAK SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU BEZPŁATNYCH BADAŃ?
Należy wypełnić kwestionariusz FINDRISK, formularz dostępny tutaj >> Jeśli po zsumowaniu punktów z ankiety wyszło minimum 12 punktów uczestnik programu kwalifikuje się do badań przesiewowych. Ankietę można również wypełnić na miejscu w placówce medycznej w godz. 7.30-12.00 bez wcześniejszego umówienia. Badania przeprowadza:

Centrum Medyczne LUX MED.
ul. Wita Stwosza 1, 83-000 Pruszcz Gdański
tel. 885 617 391
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dalszy program profilaktyki cukrzycy typu 2 obejmuje:
- konsultację lekarską,
- 3x konsultacje indywidualne z dietetykiem,
- 3x konsultacje indywidualne  z fizjoterapeutą,
- szkolenie grupowe.

Okres trwania programu: ok. 1 rok.
Projekt realizowany jest przez Powiat Gdański w partnerstwie z Lux Med. Sp. z.o.o.
Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.
Programem objęci są wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego. Informacje, gdzie można się przebadać można znaleźć na stronie >>> https://stopcukrzycy.pomorskie.eu

 

profilaktyka 2022.05

 

cukrzyca 2022.05