WRÓBLEWO- piękna i urokliwa wieś obchodziła 15.08.2008r. wspaniały jubileusz 700-leci swojego istnienia.


Dawno temu (1308r.) wieś została darowana przez Władysława Łokietka synom podkomorzego gdańskiego Unisławiowi, kasztelanowi tczewskiemu Jakubowi i Janowi - podkomorzemu tczewskiemu. Ci natomiast 2 lata później sprzedali ją Krzyżakom (…)

 

Dziś jest to bardzo malownicza wieś, z przepięknym kościółkiem pod wezwaniem Wniebowstąpienia NMP, konstrukcji szachulcowej, położonym wśród pomników przyrody. Tu przebiega „Szlak Motławski” i „Szlak Mennonicki”. Ale znaczącą rolę pełnią w niej sami mieszkańcy, którzy dzięki swej mozolnej pracy i poświęceniu stworzyli wspaniały klimat tej osady.


15.08.2008r.

Komitet Organizacyjny Obchodów w imieniu mieszkańców przygotował arcyciekawy program, w którym nie brakowało atrakcji dla każdego.
Uroczystość rozpoczęto Mszą Św., a następnie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą historię Wróblewa oraz wmurowano kapsułę czasu. Całość obchodów uświetnił koncert Chóru Uniwersytetu Gdańskiego oraz referat prof. Andrzeja Januszajtisa. Piękny jubileusz był okazją do uhonorowania okolicznościowymi medalami najstarszych mieszkańców Wróblewa oraz wręczeniu wielu nagród w ogłoszonych wcześniej konkursach. Przygotowany z pełnym zaangażowaniem festyn cieszyłby się z pewnością większą frekwencją, gdyby nie ciągle padający deszcz. Ale mimo tego chętnych do wspólnej, tanecznej zabawy nie zabrakło. Smaczna grochówka i wesołe rytmy zespołu muzycznego wszystkim poprawiły nastroje. Czas świętowania trwał do późnych godzin wieczornych.


Dostrzegając wielkie osiągnięcie organizatorów i wszystkich mieszkańców przekazujemy podziękowania za włożony trud i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

Zdzisława Zawisza