3 marca br. mieszkaniec naszej gminy ze wsi Steblewo Pan Benedykt Stosik obchodził 90-te urodziny. Jubilatowi życzenia złożyli przedstawiciele Urzędu Gminy w Suchym Dębie Wójt Gminy Barbara Kamińska oraz Mirosława Dombrowska kierownik GOPS.

Pan Benedykt Stosik urodził się 03.03.1922 r. w miejscowości Lesiny gm. Śliwice, powiat tucholski, województwo kujawsko-pomorskie. Cały okres okupacji spędził na terenie Niemiec na przymusowych robotach na budowach, dane mu było nawet pracować u admirała Karla Dönitza naczelnego dowódcy Wermachtu. To najbardziej traumatyczny okres w życiu, jak twierdzi, każda minuta, każda godzina to była śmierć w oczach, trzy razy unikał śmierci. Po wojnie wrócił do domu skąd wyjechał do Nowego Stawu. Od 1951 r. już z żoną osiedlili się w Steblewie, uzyskał pracę w Państwowym Gospodarstwie Rolnym, gdzie zakończył karierę zawodową jako kierownik tegoż zakładu. Pracę zawodową cenił i był jej całkowicie oddany , żona zajmowała się domem wychowując trójkę dzieci Halinę, Henryka i Kazimierza. Od 23 lat jest wdowcem, mieszka z córką, doczekał się 5 wnuków, 1 prawnuka i oczekuje na narodziny prawnuczki. Z wnuków jest szczególnie dumny, jak mówi zawsze może na nich liczyć.

Pan Benedykt jest w pełni sprawny i samodzielny, cieszy się doskonałą pamięcią, nadal nie brakuje mu energii. Jak mówi trudno spocząć jak, się całe życie pracowało, a niemalże w każdym śnie powracają wspomnienia z aktywnych lat pracy. Organizuje sobie drobne zajęcia, a to trawkę pokosi, na spacer wyjdzie, troszkę telewizji poogląda żeby pośledzić wydarzenia zwłaszcza sportowe, z których walki bokserskie najbardziej go fascynują.

Rodzina z tak wyjątkowej okazji zorganizowała spotkanie urodzinowe, z którego Jubilat bardzo się cieszy, zawsze uczestniczy w rodzinnych uroczystościach, tym razem spodziewa się około 60 gości.

Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy bogatych doświadczeń życiowych Jubilata i jak on sam sądzi, to właśnie ten trudny czas wojny spowodował ogromny szacunek do życia, dodawał optymizmu, że gorzej już nie będzie i dużo energii do pracy co pozwoliło przeżyć, żyć, i doczekać tak pięknego jubileuszu.

Panie Benedykcie dziękujemy za miłe przyjęcie, jeszcze raz prosimy przyjąć serdeczne życzenia, kolejnych spokojnych lat w szczęściu i zdrowiu wśród kochającej rodziny i życzliwych ludzi.