Dziewięćdziesiąte urodziny obchodziła 09 stycznia 2013 r. Pani Maria Baran z domu Bedońska, mieszkanka Koźlin. Pani Barbara Kamińska Wójt Gminy Suchy Dąb wraz z Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z tej okazji złożyli uroczyste gratulacje i życzenia.

Pani Maria mieszka w Koźlinach od 1955 r. Na Żuławy przybyła z Kujaw, mąż z kieleckiego, od 23 lat jest wdową, gdy zmarł mąż Kazimierz została jak mówi zupełnie sama, bo dzieci nie mieli. Była najmłodsza z rodzeństwa, rodzice zmarli jak była dzieckiem, wychowywana była przez siostrę. Odkąd przybyła do Koźlin pracowała długie lata w Spółdzielni Hodowli Roślin Ogrodniczych. Pani Maria chwali sobie dawne czasy mimo, że życie nie było łatwe i pracować trzeba było ciężko, ale z mężem radzili sobie doskonale. Mimo sędziwego wieku Jubilatka jest w doskonałej formie, jest samodzielna mimo, że do chodzenia po dawnym urazie biodra potrzebuje laseczki. Jak mówi koło siebie wszystko zrobię, ale sił chciałabym więcej, ubolewa, że nie może już samodzielnie nigdzie wyjechać z Koźlin.

Sama gotuje, bo jak mówi kujawsko - kielecka kuchnia najbardziej jej smakuje, a „pazibroda” przygotowywana jest z utłuczonych gotowanych ziemniaków zmieszanych z ugotowaną kapustą słodką lub kiszoną, omaszczonych skwarkami lub kiełbaską/ nie ma sobie równych, bo Pani Maria dania z kapusty jada w każdej postaci i jak mówi może to dało jej tyle lat życia, a może szklaneczka mocnej kawy, którą pija do dziś.

Dziękujemy za spotkanie, które przebiegło w radosnej pełnej wspomnień miłej atmosferze, a uroczystość uwieńczył wspaniały urodzinowy tort.

Prosimy Pani Mario jeszcze raz przyjąć najlepsze życzenia, dobrego zdrowia i długich lat życia w tak znakomitej formie.

Mira Dombrowska