W minioną sobotę, 24 sierpnia, w Suchym Dębie odbyło się doroczne święto dziękczynienia plonów gminy w Suchym Dębie pn. „Festiwal Wikliny”, którego współorganizatorem było Starostwo Powiatowe Pruszcz Gdański, a Głównym Sponsorem Wydarzenia Polska Spółka Gazownictwa. Tegoroczne uroczystości dożynkowe o godzinie 12.30 rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Anny i Św. Joachima w Suchym Dębie. Nabożeństwo celebrował dziekan ks. Janusz Mathea wraz z kapłanami z dekanatu Żuławy Steblewskie oraz wice dyrektorem Caritas ks. Tomaszem Kosewskim. Mszę świętą uświetniły poczty sztandarowe ze szkół oraz OSP w Suchym Dębie, gospodarz Wójt Henryka Król wraz z zaproszonymi gośćmi, starostowie dożynek Antoni i Alicja Ciunowicz, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy i oczywiście rolnicy z Gminy Suchy Dąb.

Po mszy spod kościoła ruszył uroczysty korowód z wieńcami, któremu przygrywała Orkiestra Dęta Torpeda z Tczewa. Po dotarciu przed scenę na gospodarza dożynek, gości, rolników i mieszkańców czekało mnóstwo atrakcji. Na początek wystąpiła grupa najmłodszych artystów - przedszkolaki z projektu Uniwersytet Przedszkolaka. Ich występ tańca towarzyskiego zachwycił publiczność. Na scenie nie zabrakło młodzieży z Gminy Suchy Dąb, która profesjonalnie przygotowała taniec Belgijka. Gościnnie wystąpili profesjonalni tancerze z Akademii Tańca Smooth, którzy przepięknie zatańczyli walc angielski, cha-chę, sambę i quick- step.

Najważniejszym punktem programu uroczystości było oficjalne otwarcie dożynek przez Gospodarza Wójta Gminy Suchy Dąb Henrykę Król oraz uroczyste przekazanie chleba przez starostów dożynek Antoniego Ciunowicza (Sołtysa Sołectwa Koźliny) wraz z małżonką Alicją Ciunowicz. Nie zabrakło ze strony Pani Wójt podziękowań dla Sołectw Gminy Suchy Dąb, które włożyły mnóstwo pracy, wysiłku do wyplecenia przepięknych wieńców dożynkowych. Sołtysi i Panie z Kół Gospodyń Wiejskich otrzymali szczególne podziękowania za codzienny wkład, pracę i zaangażowanie w życie społeczne naszej Małej Ojczyzny.

Ostatnie dwa punkty programu dożynek przed rozpoczęciem części koncertowej to rozstrzygnięcie dwóch konkursów: na najładniej ozdobiony pojazd siłą dębu, w którym brały udział dwa pojazdy. Główną nagrodę zdobyła mieszkanka Osic Natalia Plichta, nagrodę za drugie miejsce otrzymali mieszkańcy miejscowości Grabiny-Zameczek Zosia i Antoni Raczkiewicz.

W drugim konkursie na najlepszą potrawę z dyni zwycięzcą okazało się Sołectwo Wróblewo, które przygotowało przepyszne placuszki i dynię w sosie curry. Drugie miejsce otrzymały Panie z KGW Osice, które przygotowały wyśmienity gulasz i sałatkę z dyni. Trzecia nagroda trafiła do KGW Koźliny- dżemy z dyni połączone z różnymi owocami rozpieściły kubki smakowe naszych jurorów. Pozostałe Sołectwa zostały wyróżnione za udział w konkursie.

Dożynki gminne w Suchym Dębie zakończyły występy artystyczne zespołów: MeiK, Czelo, Kruchy/Doon, D-BOMB. Na finał mieszkańcy wzięli udział w zabawie tanecznej z Duet Music Show. Podczas dożynek nie zabrakło darmowej grochówki i bigosu, dmuchańców dla dzieci, animacji, pokazu baniek mydlanych, klauna, pokazu tańca z ogniem, przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji wraz z sekcją antyterrorystyczną, pokazu OSP i Oddziału Żuławka. Szczególne podziękowania dla Nadleśnictwa Kolbudy, którzy poprowadzili akcję edukacyjną wśród uczestników wydarzenia dotyczącą ochrony terenów zielonych i kształtowania odpowiednich zachowań dla przebywających w lasach (zgłaszanie pożarów, nie śmiecenie, nie płoszenie zwierząt).

Wspaniała zabawa, jaką przygotowaliśmy dla mieszkańców wspólnie z Sołectwami nie udałoby się bez hojności Sponsorów. Dziękujemy Głownemu Sponsorowi Polskiej Spółce Gazownictwa, firmom z gminy Suchy Dąb:JDA, Węglobud, Medical, Gigam-bis, Auto Smyk, Serwis Kownacki, EPT Master, AutoJerry, Kolsen, StalMet, Mechanika i Obróbka Metali Teresa Owoc, Sklepy Lewiatan, Pegrol, Lucjan Skobieś, Marmet. Nie zabrakło pomocy od naszych sąsiadów: Piekarnia Pszczółka, Koszałka, Ecol-Unicon, Wema, Gucio, Electrocal, Euro-Weld, Arriva, Majątek Ziemski Trutnowy, Polhoz, Państwo Haase, Stowarzyszenie Żuławy i Studio Relax Kolnik.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe i zakup nagród dla uczestników konkursów.

sponsorzy