Dożynki to czas dziękczynienia za plony, to najważniejsze święto polskiej wsi, będące ukoronowaniem całorocznego rolniczego trudu. Ile potu trzeba wylać, aby zebrać plon, wiedzą tylko rolnicy. Należy pochylić czoła przed tymi, którzy tę ziemię uprawiali, a gdy trzeba było- stawali w jej obronie. Dzisiaj, kiedy żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, naszym obowiązkiem jest dbanie, aby nasza Matka ziemia była szanowana i chroniona.

     Tegoroczna aura przeszkodziła naszym rolnikom w żniwach i nie pozwoliła osiągnąć oczekiwanych zysków. Niemniej jednak wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych żywicielach, polskich rolnikach, których ciężkiej pracy zawdzięczamy, że na naszych stołach nie brakuje chleba.

     W tym roku Gminne Dożynki odbyły się 14 września we wsi Osice. Także tego dnia rozpoczęły się obchody 700-lecia tejże wsi. Uroczystość zainaugurowano uroczystą Mszą Św. w kościele filialnym pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego, a następnie odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę zawiązaną z historią Osic.

     Uroczystościom przewodniczyli starosta dożynek Wojciech Greber i starościna Angelika Czeczotko.

    Sołectwa z terenu naszej gminy były autorami pięknych wieńców dożynkowych oraz gospodarzami własnych stoisk, które w tym roku prześcigały się pomysłami. I miejsce w tej dziedzinie otrzymało sołectwo Krzywe Koło. W przepięknie udekorowanych namiotach biesiadowano w prawdziwie rodzinnej atmosferze. W trakcie festynu nagrodzono laureatów m.in. w konkursie „Najlepsze ciasto”- I miejsce zdobyło także sołectwo Krzywe Koło. Gratulujemy pomysłów i życzymy dalszych sukcesów.

    Ważnym punktem festynu było wręczenie okolicznościowych pucharów i medali dla osób zasłużonych dla rozwoju wsi i gminy, a także dla najmłodszych mieszkańców Osic.

     Pogoda sprzyjała wielu atrakcjom i dobrej zabawie. Każdy znalazł coś dla siebie. Zabawa przebiegała w szampańskich nastrojach przy rytmach muzyki Zespołu Drossel.

 

Nie można by było zorganizować tak ważnych obchodów „Święta Plonów” bez dotacji sponsorów. Gorące podziękowania należy złożyć następującym osobom:

1 Henryk Schulz
2 Czesław Haase
3 Władysław Haase
4 Władysław Cymski
5 Jadwiga i Andrzej Kowala
6 Krystyna i
Janusz Grudzińscy
7 Krystyna i
Józef Brylowscy
8 Paweł Hallman
9 Iwona i Grzegorz Dziadek
10 Jacek Urbanowicz
11 Jerzy i Jacek Góralski
12 Marek Grabarek
13 Stanisław Dzieciniak
14 Ryszard Pisarczyk
15 Danuta i Wojciech Greber
16 Janina Witek
17 Jarosław Dutkowski
18
Piotr Wierus
19
Artur Nędzi

20 Michał Ziewiec
21 Krystyna Bucka
22 Iwona i Adrian Koszykowscy
23 Angelika i Jurek Czeczotko
24 Elżbieta i Julian Łukaszewicz
25 Lucjan i Joanna Rąbczyk
26 Grażyna i Jerzy Wawrzyniak
27 Jarosław Jeleński
28 Bogdan Widawski
29 Transbud Bis Bielawy
30 Firma Achilles z Cedrów Wielkich

Podziękowania za pomoc w organizacji dożynek kierowane są również do:

1 Rady sołeckiej wsi Osice na czele z p. Adamem Kozłowskim
2 Jolanty Dombrowskiej – radnej Rady Gminy Suchy Dąb
3 Koła Gospodyń Wiejskich na czele z p. Izabelą Radzymirską

oraz wszystkich mieszkańców Osic, którzy w bardzo konkretny sposób włączają się w pożyteczne dla naszej okolicy inicjatywy.

 

    Zapraszamy wszystkich państwa do wspierania i wzbogacania kolejnych działań. To na pewno zaowocuje i na przyszłoroczne dożynki zbierzemy jeszcze obfitsze plony! Tego życzę każdemu mieszkańcowi naszej gminy.

 

 

Zdzisława Zawisza
z-ca wójta