To wielkie święto nie tylko rolników, ale całej polskiej wsi. Są symbolem zwieńczającym całoroczny trud ludzi, którzy dbają o to, aby plon był obfity. To właśnie Oni, swoją mozolną i ciężką pracą dzień po dniu, w pocie czoła, zabiegają o to, aby efekty ich pracy służyły całemu społeczeństwu. Aby na żadnym polskim stole nie zabrakło bochenka chleba.
Tegoroczne obchody Dożynek odbyły się 13 września we wsi Krzywe Koło.
Ceremoniał dożynkowy zainaugurowała uroczysta Msza Święta polowa przy Kościele p.w. Znalezienia Świętego Krzyża w Krzywym Kole.

Uroczystościom przewodniczyli Starosta p. Roman Wilk i starościna Małgorzata Cyra.

Każde Sołectwo z terenu Naszej Gminy było autorem pięknych i niepowtarzalnych „Koron Żniwnych” uwitych z kłosów zbóż i kwiatów. Przyozdabiały one centralne miejsce uroczystości.
Wyjątkowe uznanie i wyrazy szacunku należą się dla Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, reprezentantek poszczególnych sołectw, za ich trud i pięknie przygotowane stoisko we wspólnym namiocie gminnym. Każde KGW przygotowało wybraną potrawę, tzw. swojskie jadło, które jak się okazało cieszyło się niezwykłym zainteresowaniem bo miłośników i smakoszów pysznego jedzenia nie brakowało. W tym miejscu podziękowania należą się przedstawicielom KGW Krzywe Koło, KGW Grabiny-Zameczek, KGW Wróblewo, KGW Suchy Dąb, KGW Koźliny, które te smakołyki przygotowały.
Polska złota jesień sprzyjała wielu atrakcjom i dobrej zabawie. Każdy znalazł coś dla siebie. Można było spróbować swoich sił jeżdżąc na quadach, posłuchać pięknych i zabawnych występów Szkół Podstawowych i Gimnazjum z terenu Naszej Gminy. Wszystkich uczestników festynu mile zaskoczył występ Pań z Krzywego Koła w dwóch scenkach kabaretowych, odwagi i talentu artystycznego serdecznie gratulujemy! Największą atrakcją niedzieli dożynkowej okazał się występ Bartka Wrony z zespołem. Występ gwiazdy rozpalił zarówno starszą jak i najmłodszą publiczność. Ostatnim punktem imprezy była zabawa do rana przy dzwiękach zespołu p. Zbyszka Mytkowskiego i Bogdana Wysockiego.
Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości dożynkowych z wielkim poświęceniem czuwał zastęp OSP z Suchego Dębu i Steblewa, Policja z naszego Rewiru i Pruszcza Gdańskiego. Należą się im za wzorowo pełnioną służbę serdeczne podziękowania.
Nie można by było zorganizować tak pięknych obchodów „Święta Plonów” bez dotacji sponsorów. Gorące podziękowania należy złożyć następującym osobom, firmom i instytucjom:

1. Henryk Schulz – prezes Banku Spółdzielczego w Pszczółkach
2. Bogdan Widawski – BIS-PEGROL
3. Tadeusz Haase – gosp. roln. Steblewo
4. Władysław Cymski - Firma ROLMECH
5. Ireneusz Wolszczak – Firma PARTNER
6. Adam Weichbroth- przedsiębiorca
7. Jerzy Wronkowski- godp. rolne
8. Rodzina Państwa Owoc
9. Jan i Danuta Łuccy
10. Marek Grabarek- gosp. rolne
11. Jerzy Góralski – gosp. roln. WIERZBOWE POLA
12. Piekarnia „Szydłowski” z Pszczółek

Podziękowania za pomoc w organizacji dożynek są kierowane również do p. Małgorzaty Cyry - sołtys wsi Krzywe Koło oraz mieszkańców sołectwa, którzy na każdą prośbę odpowiadali ochoczym zapałem i żadne zadanie nie było dla nich problemem nie do rozwiązania. Za życzliwość i pomoc serdecznie dziękuję! Szczególne podziękowania należą się także Panią z Koła Gospodyń Wiejskich w Krzywym Kole na czele z przewodniczącą p. Joanną Zawadzką, które przygotowały wykwintny poczęstunek dla zaproszonych gości. Za wszystko bardzo dziękuję.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób Dożynki 2009 Gminy Suchy Dąb, były wyjątkowym hołdem złożonym rolniczej braci i poszanowaniem polskiej tradycji.


Organizator dożynek:
Aleksandra Benedyk
Mł. ref. ds. rolnictwa, kultury i sportu