To wielkie święto nie tylko rolników, ale całej polskiej wsi. Są symbolem zwieńczającym całoroczny trud ludzi, którzy dbają o to, aby plon był obfity. To właśnie Oni, swoją mozolną i ciężką pracą dzień po dniu, w pocie czoła, zabiegają o to, aby efekty ich pracy służyły całemu społeczeństwu. Aby na żadnym polskim stole nie zabrakło bochenka chleba.

Tegoroczne obchody Dożynek odbyły się 22 września we wsi Osice. Ceremoniał dożynkowy zainaugurowała uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Osicach. Następnie przy asyście Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” przeszedł orszak dożynkowy na miejsce obchodów tegorocznych dożynek.
Uroczystościom przewodniczyli Starostowie Pani Izabela Radzymirska i Adam Kozłowski.
Każde Sołectwo z terenu Naszej Gminy było autorem pięknych i niepowtarzalnych „Koron Żniwnych”  uwitych z kłosów zbóż i kwiatów. Przyozdabiały one centralne miejsce uroczystości.
Wyjątkowe uznanie i wyrazy szacunku należą się dla Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały konkursowy produkt „wiejski chleb”, który kusił nie tylko wyglądem ale i niepowtarzalnym smakiem, najlepszy bochen chleba upiekło KGW Ostrowite. Ponadto każde sołectwo pochwaliło się także przygotowanym barwnie i pomysłowo stoiskiem sołeckim.
Polska złota jesień sprzyjała wielu atrakcjom i dobrej zabawie. Każdy znalazł coś dla siebie. Największą atrakcją dla najmłodszych były gry i zabawy z Agencją Artystyczną KIDOK, dzięki którym twarze dzieci były barwnie i ciekawie ozdobione malowidłami, przeprowadzili pokaz ogromnych baniek mydlanych oraz wiele innych atrakcji. Ostatnim punktem imprezy była zabawa do rana przy dźwiękach zespołu ATEST.
Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości dożynkowych z wielkim poświęceniem czuwał zastęp OSP z Suchego Dębu, Koźlin i Steblewa, Policja z naszego Rewiru i Pruszcza Gdańskiego. Należą się im za wzorowo pełnioną służbę serdeczne podziękowania.
Podziękowania za pomoc w organizacji dożynek są kierowane  również do p. Haliny Szymańskiej - sołtys wsi Osice, Rady Sołeckiej wsi Osice, KGW Osice oraz mieszkańców sołectwa, którzy na każdą prośbę odpowiadali ochoczym zapałem i żadne zadanie nie było dla nich problemem nie do rozwiązania. Za życzliwość i pomoc serdecznie dziękuję! Szczególne podziękowania należą się także Panią z Koła Gospodyń Wiejskich: Osice, Krzywe Koło, Koźliny, Wróblewo oraz Grabiny-Zameczek, które przygotowały wykwintny poczęstunek dla zaproszonych gości. Za wszystko bardzo dziękuję.

Organizator dożynek:
Aleksandra Benedyk
inspektor ds. rolnictwa, kultury i sportuRADIO PLUS - Wójt Gminy Barbara Kamińska

RADIO PLUS - Starosta Dożynek Adam Kozłowski

RADIO PLUS - Wilki z Kwidzyna

RADIO PLUS - Starosta Gdański Cezary Bieniasz-Krzywiec

RADIO PLUS - Koło Gospodyń Wiejskich "Grabinianki"

RADIO PLUS - Ksiądz Janusz Mathea

RADIO PLUS - Dzieci i PSP Arkadiusz Dutkowski

RADIO PLUS - Wójt Gminy Barbara Kamińska

RADIO PLUS - Wiadomości z dnia 23-09-2013