Tegoroczne obchody Dożynek Gminnych odbyły się 13 września w Koźlinach. Ceremoniał dożynkowy rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej, prowadzona przez ks. Proboszcza Krzysztofa Zdrojewskiego, z udziałem ks. Dziekana Jana Świstowicza oraz ks. Janusza Mathea.
Następnie przy asyście Kociewsko – Kaszubskiej Orkiestry Dętej TORPEDA przeszedł z kościoła na miejsce obchodów orszak z wieńcami dożynkowymi wykonanymi przez każde sołectwo naszej Gminy. Nagrodę Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, wręczoną przez p. Małgorzatę Gładysz otrzymał wieniec sołectwa Steblewo.
Tegorocznej uroczystości przewodzili Starostowie – sołtys wsi Koźliny p. Antoni Ciunowicz oraz p. Eugenia Fryga.
Gości oraz przybyłych mieszkańców powitała p. Wójt Barbara Kamińska. Część artystyczną rozpoczęły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Koźlinach tańcem ludowym krakowiak oraz piosenką o ich wsi, spędzanym wolnym czasie oraz o naszej Gminie.  Piosenkę o Żuławach i również o Gminie Suchy Dąb zaśpiewały dzieci z Zespołu Szkół – Marcelina i Jasiek.
Następnie rozpoczął się Turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Suchy Dąb. W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsca w konkurencjach zajęły sołectwa:

 • Kaczka Dziwaczka (wypiek) – Koźliny
 • Spodnie Farmera – Krzywe Koło
 • Na narty ze znajomymi – Ostrowite
 • Skaczcie do góry jak kangury – Koźliny pokonały Suchy Dąb, Steblewo wygrało z Krzywym Kołem, Grabiny-Zameczek z Wróblewem, a Ostrowite z Osicami
 • Zimne piwko po pracy – Ostrowite
 • Łaciata – Ostrowite
 • Na swoją stronę – Ostrowite

Tym samym sołectwo Ostrowite zdobyło w ogólnej klasyfikacji 45 punktów i wygrało cały Turniej zajmując na podium I miejsce. II miejsce zajęło sołectwo Suchy Dąb, a III miejsce Grabiny-Zameczek.
Po wręczeniu nagród i krótkiej przerwie na scenie znów stanęły Gospodynie z Koźlin. Śpiewając Koźlińską Bałkanicę zagrzewały ludzi do tańca. O godzinie 19.00 rozpoczął się występ gwiazdy wieczoru – Jerzego Kryszaka, a po zmroku na obecnych czekały kolejne atrakcje – Fireshow, czyli pokaz tańca z ogniem grupy Flagrantis, a następnie pokaz laserowy firmy Visual Sensation. Zwieńczeniem całej imprezy była zabawa taneczna.
W między czasie mieszkańcy naszej Gminy mogli zajrzeć w różne stoiska handlowe, kupić coś do jedzenia i do picia lub nabyć ciekawe gadżety i zabawki. Namioty sołeckie oferowały swojskie jadło, którym można było się poczęstować. Najmłodsi bawili się na zjeżdżalni, karuzeli, w dmuchanych kulach w basenie z wodą, z animatorem – mimem, który miał dla nich mnóstwo niespodzianek i nagród oraz w namiocie Orange, gdzie prowadzone były warsztaty dla dzieci, a także rozdawano watę cukrową i popcorn.
Organizator pragnie z całego serca podziękować przede wszystkim:

 • mieszkańcom Koźlin i KGW Koźliny za przygotowanie terenu, dekoracje i pomoc w przygotowaniu i uprzątnięciu miejsca imprezy,
 • Kołom Gospodyń Wiejskich za przyrządzenie poczęstunku dla gości,
 • OSP Koźliny i OSP Steblewo za to, że cały czas czuwali nad naszym bezpieczeństwem,
 • Koleżankom i kolegom z pracy za ogromne wsparcie i pomoc w przygotowaniach, jak i w czasie trwania całej imprezy.

Podziękowania kierujemy również do naszych sponsorów, bez których ten dzień nie obfitowałby w tyle atrakcji:
Bank Spółdzielczy w Pszczółkach, Ecol-Unicon, JDA, Stalmor, Góralski Jerzy, Majątek Ziemski Trutnowy, Polhoz, Teresa Owoc, SEVIVON, Agros TJ, Transbit, AgroGeo, EPT MASTER, ARRIVA BUS, Panowie Haase, BISPEGROL, Jan Lipczyński, Franciszek Kołsut, Andrzej Kołodziej, Artur Nędzi, Piekarnia Karpińscy, Piekarnia Pszczółka, Adam Weichbroth, Edmund Malczewski, Krzysztof Matusz.

Olga Jankowska

 

RADIO PLUS - Wójt Gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska


RADIO PLUS - Wójt Gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska

RADIO PLUS - Andrzej Brzyszcz - stoisko z miodem

RADIO PLUS - Namioty sołeckie

RADIO PLUS - Namioty sołeckie

RADIO PLUS - Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta TORPEDA

RADIO PLUS - Joanna Watkowska - Radna Gminy Suchy Dąb

RADIO PLUS - Wójt Gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska