Tegoroczne obchody Dożynek Gminnych odbyły się dnia 17 września 2016 r. w miejscowości Ostrowite. Po uroczystym otwarciu imprezy przez Panią Wójt Barbarę Kamińską, ks. Krzysztof Zdrojewski odprawił mszę św. polową w intencji rolników i ich zbiorów. Po mszy Pani Wójt serdecznie przywitała wszystkich przybyłych gości, rolników, mieszkańców Gminy oraz uczestników Rajdu Rowerowego, dla których podczas Dożynek odbyło się losowanie cennych nagród i upominków.

Powołana przez Panią Wójt Komisja oceniała przygotowane przez sołectwa wieńce dożynkowe. Wszystkie były przepiękne i pracochłonne, jednak komisja musiała wybrać podium. I miejsce zajęło sołectwo Wróblewo, II miejsce Suchy Dąb, III miejsce zajęło sołectwo Koźliny. Następnie kolejne jury oceniało dania z kaszy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, bezkonkurencyjne okazały się Grabinianki, tuż za nimi danie przygotowane przez sołectwo Steblewo i na trzecim miejscu danie z Wróblewa. Na scenie w tym czasie rozpoczęły się występy artystyczne dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Suchym Dębie oraz KGW Krzywe Koło, KGW Koźliny i występ taneczny Weroniki Kiljańskiej, która reprezentowała KGW Grabinianki. Kolejnym punktem były zabawy i gry dla dzieci z bogatym programem i nagrodami klown. Z niezapowiedzianą wizytą i niespodzianką przyjechały Panie z zespołu kaszubskiego „Familia” z Żukowa, które zaprezentowały się ze na naszych uroczystościach i zaśpiewały kilka piosenek. Najwięcej emocji wzbudził III Turniej Sołectw o Puchar Wójta uczestnicy zmagali się z ubijaniem masła, konkurencjami biegowymi, quizem, czy przeciąganiem liny. Wyniki: I miejsce obroniło Steblewo (tak jak w zeszłym roku), II miejsce zdobyło sołectwo Osice, a III miejsce w Turnieju zajęło Ostrowite – gospodarz tegorocznych dożynek.

Pod wieczór czas mieszkańcom umilił zespół MITRA, a potem Gesek, mieszkańcy mogli podziwiać widowisko laserowe oraz potańczyć przy muzyce DJ-a do późnych godzin nocnych.

Oprócz głównych atrakcji można było zwiedzać autobus firmy ARRIVA BUS, najmłodsi mogli skorzystać z malowania twarzy i poskakać na dmuchańcach. Ciekawym elementem była Wioska Ginących Zawodów, w której można było zarówno uczestniczyć jak i obserwować pracę kowala, garncarza, zmielić mąkę, spróbować pracy na kołowrotku tkackim, a także obejrzeć używane niegdyś sprzęty. Wioska przyjechała do nas w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Fundusz Akumulator Społeczny, a o środki na ten cel postarało się Koło Gospodyń Wiejskich Koźliny – bardzo dziękujemy. Szlachetną inicjatywą była rejestracja dawców szpiku fundacji DKMS, która prowadzona była przez cały czas trwania imprezy.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania tegorocznych dożynek. Sołtys wsi Ostrowite Pani Anna Krawczyk składa podziękowania dla swoich mieszkańców, którzy włożyli ogrom pracy w przygotowanie miejsca imprezy, sołtysi poszczególnych miejscowości dziękują swoim mieszkańcom, którzy pomogli w przygotowaniach poszczególnych namiotów, dekoracji oraz poczęstunku.

Gorące podziękowania należą się naszym szanownym sponsorom – bez Waszej uprzejmości i zaangażowania nie udało by się tak uatrakcyjnić Dożynek Gminnych 2016.


Do pobrania:

List Prezydenta RP do organizatorów i uczestników uroczystości dożynkowych w 2016 roku (pobierz)
List Premier RP do organizatorów i uczestników Dożynek Gminnych w Ostrowitem (pobierz)
Lista sponsorów Dożynek Gminnych 2016 w miejscowości Ostrowite (pobierz)