W sobotę, 28 sierpnia 2021 roku, w Suchym Dębie odbyło się święto dziękczynienia plonów pn. „Festiwal Wikliny”. Święto zostało objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Patronatem Honorowym Ministra Michała Cieślaka oraz patronatem honorowym Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha.

Gmina Suchy Dąb powstała jako jedna z pierwszych po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku na terenie Pomorza. Nowi osadnicy z województw wschodnich i centralnej Polski przybyli, aby osiedlić się i zagospodarować ziemie opuszczone przez Niemców. Pierwszymi osadnikami, którzy dotarli do Suchego Dębu byli: Lipiński, Mytkowski, Małecki, Walczak i inni. W 1945 roku Józef Walczak organizuje piekarnię, a w 1948 roku Stanisław Pawłowski rzeźnię. Polską szkołą kieruje Józef Kulasiak, a wraz z nim uczą Stefania Kulasiak, Helena Markiewicz i Barbara Foryńska. Po wojnie organizuje się również życie parafialne. Msze św. odprawiano w sąsiedztwie zrujnowanego kościoła w pobliskiej plebanii.

Gmina Suchy Dąb funkcjonuje do roku 1974. Zniknęła wraz z reformą administracyjną przepro-wadzoną w epoce Edwarda Gierka. Po zmianie granic administracyjnych wszystkie wsie sołeckie weszły w skład gminy Pszczółki. Zmiany w Polsce po roku 1989 doprowadziły do rozwoju samo-rządności jako podstawowej formy rozwiązywania lokalnych problemów, wypierając centralne ste-rowanie. Fala zrywu samoorganizacji dotarła również do Suchego Dębu. Zawiązano komitet, którego zadaniem było przywrócenie gminy Suchy Dąb.

2 kwietnia 1991 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, reaktywowano gminę Suchy Dąb. W jej skład weszło osiem wsi sołeckich: Grabiny – Zameczek, Koźliny, Krzywe Koło, Osice, Ostrowite, Steblewo, Suchy Dąb i Wróblewo. 21 maja 1991 odbyło się pierwsze posiedzenie nowo powołanej Rady Gminy. W jej skład wchodzili: Benedykt Ryszard, Cymski Władysław, Cyra Małgo-rzata, Debert Jan, Florian Edward, Gardziński Kazimierz, Heczko Czesław, Jankowski Zbigniew, Klepacz Marek, Kułaga Józef, Kowalski Marian, Kozakiewicz Tadeusz, Medyk Stanisław, Wawrzak Euzebiusz i Zawisza Stanisław.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe o godzinie 12.30 rozpoczęła msza święta w kościele pw. Anny i Joachima w Suchym Dębie. Nabożeństwo poprowadził dziekan Janusz Mathea. We mszy świętej brały udział poczty sztandarowe ze szkół podstawowych z Gminy Suchy Dąb i OSP Gminy Suchy Dąb, gospodarz Wójt Henryka Król wraz z zaproszonymi gośćmi, starostowie dożynek Tomasz i Katarzyna Łukaszewicz, Sołtysi, panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Mieszkańcy.

Po mszy spod kościoła ruszył uroczysty korowód z wieńcami, któremu przygrywała Orkiestra Dęta Torpeda z Tczewa. Po dotarciu przed scenę na wszystkich gości, rolników i mieszkańców czekało mnóstwo atrakcji. Na scenie pojawili się profesjonalni tancerze z Akademii Tańca Smooth, którzy zaprezentowali tańce takie jak walc angielski, cha-cha, samba i quick-step.

Najważniejszym punktem programu uroczystości było oficjalne otwarcie dożynek przez Gospodarza Wójta Gminy Suchy Dąb Henrykę Król. Wówczas rozpoczął się obrzęd przekazania chleba przez starostów dożynek. Podczas oficjalnej części Festiwalu Wikliny Przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Cyra w obecności gospodarza Henryki Król Wójta Gminy Suchy Dąb wręczyła osobom zasłużonym statuetki, które były uhonorowaniem ich działalności społecznej przez 30 lat oraz uwieńczeniu ich pracy na rzecz społeczności lokalnej jako Zasłużeni Obywatele Gminy Suchy Dąb. Wybory dokonali radni gminy podczas uroczystej sesji. Wyróżnienie Zasłużony Obywatel Gminy Suchy Dąb otrzymali: Henryk Malinowski, Ryszard Barchan, ks. Krzysztof Zdrojewski, Edward Florian, Bogdan Dombrowski oraz Eustachiusz Dutkowski. Podczas uroczystości nie zabrakło podziękowań dla Sołectw Gminy Suchy Dąb, które włożyły dużo pracy, wysiłku do wyplecenia przepięknych wieńców dożynkowych. Sołtysi otrzymali nagrody za codzienny wkład, pracę i zaangażowanie w życie społeczne naszej Małej Ojczyzny. Szczególne wyróżnienie otrzymało KGW Osice za zaangażowanie i rozwój społeczny i otrzymali Bon o wartości 500 złotych od Stowarzyszenia Żuławy.

Ostatnie dwa punkty programu dożynek przed rozpoczęciem części koncertowej to rozgrywki sportowe z okazji 30-lecia Gminy. Mieszkańcy wzięli udział w m.in. przeciąganie liny, ping-pong, rzut lotką, bieg przez bagna, w którym Sołectwo Krzywe Koło zajęło bezkonkurencyjne I miejsce. Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, przedstawiciele 7 Pomorskiej Brygady Terytorialnej oraz OSP w Suchym Dębie poprowadzili akcję edukacyjną wśród uczestników wydarzenia dotyczącą bezpieczeństwa i kształtowania odpowiednich zachowań podczas niebezpiecznych i nieoczekiwanych zdarzeń (zgłaszanie pożarów, pierwsza pomoc, zagrożenia na drodze, walka z COVID-19). W trakcie trwania imprezy każdy chętny mógł skorzystać z warsztatów wyplatania z wikliny i stworzyć piękne kosze i ozdoby wiklinowe oraz zaszczepić się poprzez mobilny punkt szczepień z KGW Suchy Dąb. W namiocie Urzędu Gminy mieszkańcy mogli skorzystać ze spisu powszechnego oraz złożyć wniosek dot. Czystego Powietrza. Wystawa dotycząca 30-lecia gminy Suchy Dąb była odwiedzana przez Mieszkańców Powiatu Gdańskiego oraz przybyłych gości.      

Dodatkowo można było obejrzeć przepiękną Ogólnopolską Wystawę Plecionkarstwa „Tradycyjne Sploty Stowarzyszenia Polskich Plecionkarzy”. Nie zabrakło również Nadleśnictwa Kolbudy, którzy poprowadzili akcję edukacyjną wśród uczestników wydarzenia dotyczącą ochrony terenów zielonych i ekologii. Festiwal Wikliny w Suchym Dębie zakończyły występy artystyczne zespołów: Czelo, Piotr Bygzel w rep. Elvisa oraz gwiazda wieczoru - Zespół Extazy. Po wszystkich atrakcjach rozpoczęła się zabawa taneczna z DJ-em. Impreza kulturalna przebiegła w przemiłej, zabawnej i spokojnej atmosferze. To wszystko nie udałoby się bez hojności i wsparcia przedsiębiorstw, stowarzyszeń i firm, z którymi współpracujemy na co dzień.

Dziękujemy za wsparcie Fundacji Lotos, Fundacji Energa, Firmie PERN, Energa Oświetlenie, Gaz-System oraz lokalnym przedsiębiorcom z gminy Suchy Dąb: Węglobud, Gigam-Bis, Auto Smyk, Kolsen, Stal-Met, Bis-Pegrol. Sklepy Lewiatan, Pegrol,  Nie zabrakło pomocy od naszych sąsiadów: Piekarnia Pszczółka, Koszałka, Gucio, Arriva, Polhoz, Państwo Haase. Jest to ogromne wsparcie dla nas, bez którego nie moglibyśmy pozwolić sobie na organizacje tak wspaniałej uroczystości.


Henryka Król
Wójt Gminy Suchy Dąb

 

Link do wypowiedzi w Radio Gdańsk https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/131779