W sobotę 22 marca 2014 r. w Zespole Szkół w Suchym Dębie odbyła się IV sesja popularnonaukowa o tematyce żuławskiej. Uroczystość zainaugurowali dyrektor ZS w Suchy Dębie Aleksandra Lewandowska, wójt gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska, przewodnicząca KGW „Grabinianki” Izabela Suska i prezes ZKP dr Michał Kargul. Zebranym uczestnikom zaprezentowano nowy numer „Tek Kociewskich nr 7”, który zawiera artykuły o tematyce historycznej i regionalnej. Wszyscy wysłuchali prelekcji poświęconych następującym tematom:

• „Dzieje ziemi pomorskiej i kuchni regionalnej na przestrzeni wieków” – Andrzeja Grzyba,
• „Podróże na kresy na zielonej Ukrainie” – Leszka Muszczyńskiego,
• „Nasza kuchnia żuławska” Koło Gospodyń Wiejskich „Grabinianki” z Grabiny-Zameczek,
• „Prace konserwatorskie na przykładzie świątyni w Koźlinach” – ks. Krzysztofa Zdrojewskiego.

Uczennice ZS w Suchym Dębie pod kierunkiem nauczyciela Michała Albińskiego, zaprezentowały projekt edukacyjny. Dziewczęta pokazały własne zdolności kulinarne wykonując naleśniki i ciasteczka. Wszystkim zebranym bardzo smakowały wyroby naszych uczennic co nagrodzono rzęsistymi brawami.
Również panie z KGW „Grabinianki” przeniosły nas do zapachów i smaków kuchni żuławskiej, wykonując przepyszne potrawy i snując opowieści o stroju i tradycji dawnych mieszkańców ziemi żuławskiej.
Po przerwie zebrani udali się do Koźlin, gdzie uczestnicy sesji zwiedzili miejscowy kościół, poznając jego historię oraz prace związane z jego renowacją.
To spotkanie miłośników i pasjonatów historii Żuław Gdańskich będzie kontynuowane w przyszłości.

Organizatorami IV sesji popularnonaukowej o tematyce żuławskiej byli:
Zespół Szkół W Suchym Dębie,
Urząd Gminy w Suchym Dębie,
Koło Gospodyń Wiejskich „Grabinianki” z Grabiny-Zameczek,
Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie.


{youtube}L_eL8jMm_bU{/youtube}