Uczniowie z SP w Suchym Dębie podczas szkolnej wycieczki odwiedzili Pomorze Zachodnie i wschodnią część Niemiec z Berlinem. Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu był Michał Albiński nauczyciel geografii i przyrody. Realizuje w ten sposób aktywne lekcje geografii oraz poznawania i odkrywania uroków Polski i Europy. Wiedza zdobyta podczas wycieczki jest bezcenna. Uczniowie poznają zabytki, historię, ludzi, kulturę, podnoszą zdolności językowe, a także uczą się tolerancji i szacunku do innych narodów.


Dzień 1.

     Podczas podróży uczniowie poznali Pomorze Środkowe i Zachodnie by dotrzeć do Szczecina. To stolica województwa zachodniopomorskiego położona nad Zalewem Szczecińskim. Dzieci i młodzież poznała główne zabytki miasta: Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich wraz z zegarem ukazującym wiele elementów kalendarza i faz księżyca. Spacerując ulicami Starego Miasta poznała dzieje tego grodu np. dom, w którym narodziła się i mieszkała caryca Rosji Katarzyna II. Filharmonia Szczecińska to współczesna architektura miasta nagradzana i doceniana w Europie – obiekt wygrał konkurs na najpiękniejszą budowlę w Unii Europejskiej. Wieczorny spacer po ulicach Szczecina pozwolił poznać to urokliwe obfitujące w liczne parki, obiekty sportowe i pomniki miasto.


Dzień 2.

     Przejazd przez Niemcy do Berlina ukazał krajobraz i historię naszego zachodniego sąsiada. W stolicy Niemiec uczniowie poznali Katedrę Berlińską, Wyspę Muzeów i zwiedzili Muzeum DDR (Deutsche Demokratische Republik). To nazwa państwa wschodnich Niemców w latach 1949 -1990. Zwiedzanie obiektu ukazało oblicza systemu komunistycznego w byłym NRD. Liczne kontrole i inwigilacja obywateli w każdym aspekcie życia, doping wśród sportowców, aresztowania to ciemna strona tego państwa. Również w Polsce obwiązywał ten obłędny ustój. Podczas wędrówki berlińskimi ulicami dzieci i młodzież poznały także: Aleję Unter den Linden, Aleję 17. Czerwca, Plac Republiki.

     Brama Brandenburska to symbol miasta i jego główny punkt. To tutaj Niemcy świętują wszystkie sukcesy sportowe i państwowe. Pomnik ofiar Holocaustu przypomina o ofiarach II wojny światowej. Reichstag – siedziba parlamentu niemieckiego i Urząd Kanclerski to kolejne punkty na mapie miasta. Mur berliński i punkt graniczny Checkpiont Charlie przypominają o podziale Berlina przez mur w latach 1961 – 1989. Zegar Wodny w Centrum City West Europa odmierzający upływ czasu oraz Ruiny Kościoła Pamięci oraz Nowy Kościół z malowidłem „Madonna Stalingradzka” to kolejne obiekty poznane przez uczestników wyjazdu.

     Po wysiłku związanym z zwiedzaniem stolicy Niemiec, wszyscy zasłużyli na relaks i odpoczynek. Wszystkie te elementy można zrealizować w centrum wodnej rozrywki „Tropical Islands”. Obiekt położony 70 km od Berlina jest największą w Europie wodną krainą. Zajmuje powierzchnię 100 000 m². Liczne baseny, zjeżdżalnie, wodne rury, baseny geotermalne pozwoliły wszystkim się aktywnie zrelaksować.


Dzień 3.

      Wyjazd z Szczecina do Międzyzdrojów pozwolił na poznanie zachodniego polskiego Wybrzeża z wyspą Wolin. Międzyzdroje to miejscowość wypoczynkowa w której organizowany jest Europejski Festiwal Gwiazd. Polscy aktorzy, reżyserzy i celebryci odciskują swoje dłonie w Alei Gwiazd. Trzęsacz to kolejny przystanek podczas szkolnej wycieczki uczniów z Suchego Dębu. We wsi znajdują się ruiny gotyckiego kościoła wybudowanego pośrodku wsi na przełomie XIV/XV wieku w odległości prawie 2 km od morza. Procesy abrazyjne spowodowały, że brzeg morski nieustannie zbliżał się do budowli. Ostatnie nabożeństwo odprawiono w kościele 2 marca 1874 roku. W 1901 roku zawaliła się pierwsza jego część. Dziś pozostał jedynie fragment południowej ściany. W latach 2001-2002 przeprowadzono intensywne prace nad zabezpieczeniem ruin przed sztormami. Jest to jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie. Przejazd polskim wybrzeżem zaprowadził wycieczkowiczów do Ustki. To słynny letni kurort z licznymi zabytkami i atrakcjami nad Morzem Bałtyckim.

     Ostatnim etapem wycieczki był powrót do domu do rodzin i bliskich. Liczne wspomnienia, pamiątki i zdjęcia będą przypomniały o tym wyjeździe podczas zimowych wieczorów.


Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki był Michał Albiński.

 Opiekunami podczas wyjazdu byli: Michał Albiński, Marzena Gracek, Tomasz Jagielski, Michał Łagowski, Michał Stępniak, Ewa Tarasiuk.