2015-11-23 Dni Honorowego Krwiodawstwa (22-26.11.2015)
krew

Od 22 do 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa. Krew to jeden z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna. Pomimo znaczącego postępu w medycynie i pokrewnych dziedzinach nauki krew można uzyskać tylko od drugiego człowieka.

W ostatnich latach rozwój medycyny – zwłaszcza transplantacyjnej (przeszczepy) – powoduje duże zapotrzebowanie na krew na całym świecie. Również dostęp do nowoczesnych metod leczenia wpływa na zwiększenie zużycia krwi, szczególnie w onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej.

Zauważalne jest to również w Polsce. Tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln przetoczeń składników krwi (transfuzji), dzięki którym ratowane jest życie i zdrowie ludzkie.
Wyposażenie techniczne służby krwi jest na bardzo wysokim poziomie i pozwala uzyskać składniki wysokiej jakości dla celów leczniczych.

Warto dzielić się krwią z potrzebującymi. Dotyczy to zarówno osób, które wcześniej tego nie robiły, jak i dawców wielokrotnych. Z pozoru mało znaczący gest w postaci oddania krwi może uratować komuś życie!
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.więcej