31 marca ruszy nabór wniosków w nowej odsłonie programu "Czyste Powietrze". Reforma jest ukierunkowana na pomoc osobom szczególnie narażonych na ubóstwo energetyczne. Ponadto poprawiono zasady udzielania dofinansowań oraz wzmocniono rolę gmin w programie poprzez powierzenie im roli operatorów.
O dofinansowanie mogą występować osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Do dofinansowania kwalifikują się inwestycje tylko w tych budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31.12.2020 r. Minimalny okres tej własności musi wynosić 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych. Ponadto muszą spełniać kryteria dochodowe określone w programie, a w przypadku najwyższego dofinansowania – także wymogi dotyczące standardu energetycznego budynku.
Elementem nowego systemu ma być obowiązkowy audyt energetyczny przeprowadzony przed realizacją, a także również obowiązkowe opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku po jej wykonaniu.
Zgodnie z nowymi zasadami programu w Czystym Powietrzu pojawiły się trzy progi dofinansowania, zależne od dochodu beneficjentów:
• podstawowy poziom obejmuje dofinansowanie do 40% kosztów inwestycji (dla beneficjentów z dochodem do 135 tys. zł rocznie),
• podwyższony poziom obejmuje dofinansowanie do 70% kosztów inwestycji (dla beneficjentów z dochodem do 2 250 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 3 150 zł/osobę w gospodarstwie jednoosobowym),
• najwyższy poziom obejmuje dofinansowanie do 100% kosztów inwestycji (dla beneficjentów z dochodem do 1 300 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1 800 zł/osobę w gospodarstwie jednoosobowym, a także dla osób otrzymujących zasiłki).
Prefinansowanie do 35% kosztów jest możliwe tylko za pośrednictwem operatora i jest dostępne w najwyższym i podwyższonym poziomie dofinansowania.
Zgodnie z nowym Regulaminem nie będą już mogły być finansowane kotły na gaz. Jest to związane z regulacjami unijnymi, które zabraniają udzielania dotacji ze środków unijnych na źródła ciepła ogrzewane paliwami kopalnymi.
Więcej informacji: