11 marca 2021 roku w Urzędzie Gminy w Suchym Dębie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Michała Cieślaka odpowiedzialnego w rządzie za sprawy samorządowe oraz Wicewojewodę Pomorskiego Michała Bąkowskiego. Na konferencji gościliśmy przedstawicieli samorządu terytorialnego: Błażeja Konkola Prezesa Związku Gmin Pomorskich, Janusza Golińskiego Wójta Gminy Cedry Wielkie, kierownika oddziału KOWR w Pruszczu Gdańskim Krzysztofa Jankowskiego, Karola Rabendę Wiceprezesa Partii Porozumienie oraz Radnego Gminy Suchy Dąb Przemysława Dymarkowskiego.

Podczas spotkania omawiano sprawy dotyczące współpracy rządu z samorządami i nowych programach, które miałyby się znaleźć w Krajowym Planie Odbudowy. Minister Cieślak zapewnił, że w dalszym ciągu środki rządowe przeznaczane będą na dofinansowanie inwestycji w uboższych gminach, w których w przeszłości funkcjonowały PGR-y. Nasza Gmina pod tym względem jest wyjątkowa w skali kraju, bo w zasadzie w każdej miejscowości były dawne Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Podczas konferencji skupiono uwagę nad nowym programem rządowym: „Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa”, który ma wspierać samorządy w budowie mieszkań na wynajem lub z opcją wykupu. Jako pierwsza gmina w Powiecie Gdańskim podjęliśmy uchwałę o przystąpieniu do SIM Pomorze, który będzie skupiał gminy Województwa Pomorskiego i realizował budowę nowych mieszkań.

Materiał wideo dostępny pod adresem: https://gdansk.tvp.pl/52736242/minister-michal-cieslak-na-zulawach