UP

W ramach realizacji projektu unijnego pn. „Uniwersytet Przedszkolaka”, realizowanego w obszarze Działania 03.01. Edukacja przedszkolna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, gmina Suchy Dąb w Ośrodkach Wychowania Przedszkolnego realizuje między innymi zajęcia wyjazdowe do Centrum Interaktywnej Edukacji „EDUFUN”. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowany edukatorów to dodatkowa forma wsparcia w kształtowaniu i rozwijaniu u dzieci kompetencji kluczowych. Przedszkolaki podczas zajęć eksperymentują i doświadczają, a przy tym wspaniale się bawią. Połączenie nauki i zabawy w jedną interaktywną całość rozbudza ich kreatywność oraz kształtuje umiejętności matematyczne i naukowo-techniczne. Dotychczas przedszkolaki brały udział już w 6 takich warsztatach. Ostatnio zamieniły się w prawdziwych detektywów. Uczestniczyły w zajęciach pt. ”Kryminalistyka. Okiem detektywa.”

„Dzieci osobiście mogły się przekonać jak wygląda ich nić DNA, poznały czym jest kod genetyczny oraz jak można go pozyskać i zbadać. Dowiedziały się również, co to takiego linie papilarne oraz jak można je kategoryzować względem kształtu. Udało im się samym pozyskać swój materiał genetyczny i obejrzeć DNA, a także stworzyć sztuczną krew. Wszystkie przedszkolaki podczas warsztatów pracowały wytrwale dlatego też otrzymały „Certyfikat detektywa wszech czasów”, a wypracowane przez siebie próbki mogły zabrać do domu. Po ciężkiej, laboratoryjnej pracy jak zawsze maluchy mogły zrelaksować się na placu zabaw i dać upust swojej niespożytej energii.- pani A. Jankowska”.

Odkrywanie, eksperymentowanie i zabawa to czynności niezmiernie ważne dla każdego dziecka. Dzieci bowiem badają świat wszystkimi zmysłami, a ciągłe odkrywanie nieznanego jest wrodzoną potrzebą każdego malucha. Dzięki realizacji projektu umożliwiamy przedszkolakom udział w badawczych zajęciach warsztatowych, a tym samym przyczyniamy się do wzbogacania dziecięcych umiejętności, kształtujemy charakter, ujawniamy zdolności i predyspozycje, a także rozwijamy inteligencję. Dążymy do tego aby przedszkolaki w przyszłości stały się osobami samodzielnymi i niezależnymi.

Zastępca kierownika projektu Dorota Sudenis