Malowane skrzydła Wróblewa

naszą inspiracją artystyczną i kulturalną

 

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Res Civilis Nostra” z Grabin-Zameczek  rozpoczęło realizację zadania „Malowane skrzydła Wróblewa – projekt w zakresie edukacji artystycznej i kulturalnej” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Partnerami przedsięwzięcia są: Komitet ds. przywrócenia ołtarza w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Wróblewie, Urząd Gminy Suchy Dąb, Szkoła Podstawowa w Grabinach-Zameczku  oraz Koło Naukowe „Mozaika” działające przy Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Głównym celem zadania jest propagowanie wiedzy o malarstwie i historii lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów najmniejszego na Żuławach kościółka we Wróblewie i pochodzącego stamtąd ołtarza. Cztery tablice, znane w historii sztuki jako „retabulum z Wróblewa”, zdobiły tamtejszy kościół przez ponad 350 lat. W chwili obecnej znajdują się w Muzeum Narodowym w Gdańsku i stanowią jeden z najcenniejszych przykładów gotyckiego malarstwa tablicowego.

W ramach zadania „Malowane skrzydła Wróblewa – projekt w zakresie edukacji artystycznej i kulturalnej” wykonane zostaną fotomechaniczne kopie ołtarzowych skrzydeł. Realizowane będą również działania edukacyjne obejmujące: warsztaty malarskie, aktorskie, historyczne, konkursy, wystawy i wycieczkę do Muzeum Narodowego. Wszystkie zajęcia, które rozpoczną się wraz z początkiem nowego roku szkolnego, będą bezpłatne. Zapisy na warsztaty odbywają się w Szkole Podstawowej w Grabinach-Zameczku. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem: 0-501-23-63-63.

Warsztaty to tylko jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na uczniów szkoły i mieszkańców gminy w najbliższych miesiącach. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, do udziału w którym już teraz gorąco zachęcamy. Organizatorzy projektu nie zapomnieli również o trochę starszych mieszkańcach. Jednym z najatrakcyjniejszych punktów projektu będzie konkurs plastyczny „Zaginione skrzydło – namaluj św. Jana”, w którym będą mogły wziąć udział również osoby dorosłe. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące obu konkursów zostaną zawarte w regulaminach, które już wkrótce ukażą się na stronie internetowej gminy.

Realizowane zadanie poza wymiarem edukacyjnym, będzie miało również wymiar naukowy. W okresie wakacji letnich studenci kulturoznawstwa przeprowadzą badania terenowe, w ramach których będą starali się ustalić szczegóły, dotyczące powojennych losów ołtarza z Wróblewa.

Koordynator zadania: Anna Dumara

Do pobrania: