Podczas „Gdańskiego tygodnia demokracji” Karolina Rzepecka z MRG Suchy Dąb zaprezentowała projekt „Z Żuław do stolicy”, który zajął I miejsce i uzyskał wsparcie finansowe. Młodzi radni z Zespołu Szkół w Suchym Dębie – Szkoła Podstawowa, Szkoły Podstawowej w Koźlinach i Zespołu Szkół w Suchym Dębie – Gimnazjum udali się na wycieczkę do stolicy Polski. Podróż przebiegała szybko i komfortowo pociągiem PKP Pendolino.
Dzień 1:
Pierwszym punktem na turystycznej mapie w Warszawie byłą wizyta na Stadionie Narodowym. Dzieci i młodzież poznała największą arenę sportowa w kraju, na której mecze rozgrywa reprezentacja Polski. Po pomnikiem Kazimierza Górskiego uczniowie oddali cześć „trenerowi stulecia” naszej drużyny. Kolejnym puntem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki „Kopernik”. Młodzi radni odkryli tam zasady które występują w świecie przyrody. Doświadczenia i eksperymenty pozwoliły lepiej poznać i zrozumieć zjawiska chemiczne, fizyczne, geograficzne, biologiczne czy matematyczne. Wiedza zdobyta podczas zabawy zostanie wykorzystana w szkole i w życiu. Przejazd na Stare Miasto pozwolił poznać serce stolicy Polski. Wizyty przed Pałacem Prezydenckim, Kościołem św. Krzyża, gdzie spoczywa serce F. Chopina, Pałacem pod Blachą, Barbakanem pozwoliły odkryć główne zabytki Warszawy. Podczas spaceru uczniowie przeszli szlakiem Canaletta włoskiego malarza na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Fryderyka Chopina. Ławeczki związane z życiem polskiego kompozytora odtwarzały jego muzykę i utwory. Podczas wizyty w Zamku Królewskim rezydencji władców Polski i prezydentów uczestnicy wycieczki poznali wnętrze i dekoracje tej rezydencji. Zgromadzone dzieła malarskie Jana Matejki tj. „Batory pod Pskowem”, „Konstytucja 3 MAJA”, „Tadeusz Rejtan” czy widoki Warszawy włoskiego twórcy Canaletta. Pod Pomnikiem Małego Powstańca i Grobem Nieznanego Żołnierza oddano hołd i cześć bohaterom walecznego miasta.
Dzień 2:
Kolejny dzień wizyty w Warszawie zapoczątkowała wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas zwiedzania młodzież poznała okoliczności wybuchu tego zrywu niepodległościowego oraz jego konsekwencje. Podczas projekcji filmu „Miasto ruin” można było ocenić skalę zniszczeń i dewastacji po zakończonych walkach. Ekspozycja ukazana w muzeum pozwalała na poznanie codziennego życia mieszkańców miasta podczas 63 dni walki. Przejście kanałami było tylko jednym z jego fragmentów. Tłumy zwiedzających turystów z całego świata ukazują, że dzieje naszego kraju chce poznawać wielu z nich. Kolejnym punktem na mapie Warszawy było poznanie Pałacu Kultury i Nauki dawniej imienia Józefa Stalina, które podkreślało komunistyczne zniewolenie i podporządkowanie Polski Związkowi Radzieckiemu. Podczas spaceru i zakupów pamiątek, upominków i prezentów dla rodziny i najbliższych zakończyło się zwiedzanie stolicy naszego kraju Warszawy.
Wszyscy pełni wrażeń i nowych doświadczeń powrócili do domów.
Uczestnikami wyjazdu do Warszawy z ramienia Młodzieżowej Rady Gminy w Suchym Dębie byli: Julia, Iza, Piotrek, Marta, Martyna, Radek, Dawid, Nikola, Maks, Janek, Mati, Martyna, Pati, Hania i Karola.
Opiekunami podczas wycieczki byli: Jagielski Tomasz i Łagowski Michał.
Sponsorem wyjazdu była „FUNDACJA GDAŃSKA”.