W 1591 roku Urszula Scheweke umieściła w prywatnej kaplicy rodu we Wróblewie cztery ołtarzowe skrzydła. Po II wojnie światowej trzy tablice trafiły do Muzeum Narodowego w Gdańsku, o czwartej słuch zaginął. Jedyne zdjęcie awersu zaginionej kwatery zachowało się w książce Viktora Zirkwitza, natomiast po rewersie przedstawiającym św. Jana Chrzciciela nie pozostał żaden ślad. Już dziś każdy obdarzony odrobiną wyobraźni i pasji do sztuki może spróbować swoich sił i namalować własną wersję zaginionego obrazu. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne i rzeczowe.
Konkurs plastyczny „Zaginione skrzydło – namaluj św. Jana” jest skierowany zarówno do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak i do osób dorosłych. Swoim talentem mogą podzielić się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Prace konkursowe o wymiarze 70x28 cm mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną. Prace opatrzone godłem należy przesyłać na adres: Szkoła Podstawowa w Grabinach-Zameczku ul Gdańska 88, 83-022 Suchy Dąb z dopiskiem „Namaluj św. Jana”.
Termin nadsyłania prac upływa 8 listopada 2009 roku. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi 21 listopada w czasie uroczystego odsłonięcia fotomechanicznej kopii tablic wróblewskiego ołtarza.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Res Civilis Nostra”. Konkurs jest elementem zadania „Malowane skrzydła Wróblewa – projekt w zakresie edukacji artystycznej i kulturalnej” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. W ramach projektu, który ma na celu propagowanie wiedzy o malarstwie i historii lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów najmniejszego na Żuławach kościółka we Wróblewie i pochodzącego stamtąd ołtarza, już we wrześniu rozpoczną się warsztaty plastyczne i aktorskie dla dzieci i młodzieży.
Regulamin konkursu oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia uczestnictwa są dostępne na stronie internetowej gminy Suchy Dąb oraz w Szkole Podstawowej w Grabinach-Zameczku.

Dodatkowe informacje można uzyskać drogą telefoniczną pod numerami: 501-23-63-63 lub 503-703-336, a także drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Dokumenty do pobrania:

-PLAKAT
-Regulamin
-Karta Uczestnika
-Zgoda rodzica/opiekuna

 

Koordynator zadania
Anna Dumara

 

Na konkurs nadesłano wiele prac, za które serdecznie dziękujemy. Otrzymaliśmy pięć prac osób dorosłych, cztery prace młodzieży i dziewięć prac dzieci. Piękne prace dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Zawsze Razem” z Poznania z powodów formalnych (brak wymaganych regulaminem wymiarów i deklaracji) nie stanęły do konkursu.
Obrady jury odbyły się we Wróblewie 12 listopada 2009 roku. Zakodowane prace trafiły pod obrady komisji konkursowej w składzie: senator Andrzej Grzyb, Joanna Fryś i Anna Dumara. Po długich naradach zadecydowano o przyznaniu miejsc. Wyróżnienia otrzymały wszystkie nadesłane prace. Wyniki ogłoszone zostały 21 listopada 2009 roku na uroczystości podsumowującej zadanie „Malowane skrzydła Wróblewa- projekt w zakresie edukacji artystycznej i kulturalnej”, jaka odbyła się w Szkole Podstawowej w Grabinach-Zameczku.

 

WYNIKI KONKURSU

Kategoria dorośli:

I miejsce Michał Łagowski z Suchego Dębu

Wyróżnienia: Kazimierz Czeczotko z Wróblewa, Magdalena Marks z Kłodawy, Dorota Gandera z Koźlin, Grażyna Brueggemann z Gdyni

 

Kategoria dzieci i młodzież:

I miejsce Hanna Okrój lat 8

II miejsce: Nikola Mazurowska lat 12, Julia Okrój lat 11

Wyróżnienia - Dzieci: Kornelia Milewczyk, Katarzyna Nędzi, Aleksandra Stawicka, Maja Kuźniar, Karolina Czapiewska, Joanna Kornath,
Młodzież: Klaudia Siklicka, Agata Perzyńska, Agata Janiszewska, Kamila Czaja

Nagrody:
I miejsce w kategorii dorosłych: 1000 złotych
I oraz dwa II miejsca w kategorii dzieci i młodzież: nagrody rzeczowe na kwotę łączną 500 złotych.
Wszyscy wyróżnieni i nagrodzeni otrzymali prezenty w postaci książek, kalendarzy, długopisów oraz pamiątkowych gadżetów Samorządu Województwa Pomorskiego.

Organizatorzy serdecznie dziękują za zainteresowanie naszym małym, lokalnym konkursem.
Gratulujemy zwycięzcom!
Dziękujemy Panu Senatorowi Andrzejowi Grzybowi za pomysł konkursu, ogromne zaangażowanie i ufundowanie nagród oraz Kołu Naukowemu „Mozaika” przy Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego za pomoc przy jego organizacji.