Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2001 r. podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość.

Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, upamiętniamy żołnierzy wyklętych – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Gmina Suchy Dąb co roku upamiętnia swojego bohatera - Franciszkę Pomarańską ps. „Błyskawica”.  W tym roku Wójt Henryka Król na zaproszenie Wójta Gminy Cedry Wielkie Janusza Golińskiego uczestniczyła w uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Giemlicach. Po nabożeństwie wszyscy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie byłej mieszkanki Gminy Suchym Dąb  Franciszki Pomarańskiej oddając hołd wszystkim żołnierzom niezłomnym, którzy oddali życie w imię wierności Ojczyźnie.

Na koniec warto przypomnieć, iż z okazji  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dalszym ciągu  jest możliwość wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu plastycznego oraz literackiego o żołnierzu wyklętym Franciszce Pomarańskiej ps. Błyskawica. Termin konkursów został przedłużony do 7 marca 2022 roku, którego organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Suchym Dębie. (Szczegóły konkursu)