1 września 2009 r. w Szkole Podstawowej im. „Obrońców Westerplatte” w Suchym Dębie odbyła się patriotyczna uroczystość z okazji 70 - rocznicy ataku Niemiec na Westerplatte. Wśród obecnych gości były władze gminy, sołtysi, księża, rodzice i młodzież szkół z Gminy Suchy Dąb. Uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny w którym przypomnieli bohaterstwo obrońców Wybrzeża w 1939 roku.
Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie pamiątkowej płyty, która będzie przypominała o tym wydarzeniu. Symboliczną wstęgę przecięli dyrektor Aleksandra Lewandowska, wójt Gminy Suchy Dąb Sławomir Kaźmierski i uczeń klasy piątej Daniel Maciejczyk. Dyrektor szkoły podkreśliła męstwo i odwagę żołnierzy polskich, którzy walczyli na Westerplatte.
Wójt gminy złożył wiązankę kwiatów i oddał cześć poległym ofiarom ostatniej wojny. Ksiądz dziekan Franciszek Fecko święcąc płytę przypomniał, że szkoła jest miejsce w której uczy się patriotyzmu i szacunku dla przeszłości.
Barbara Jankowska nauczyciel plastyki zaprezentowała obraz, który ukazuje zmagania i walkę na Westerplatte. Będzie on prezentowany w kąciku patrona w naszej szkole.
Uroczystość mogła dojść do skutku dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, pracowników i nauczycieli z Zespołu Szkół w Suchym Dębie. Warto podkreślić pracę panów Andrzeja Leśkiewicza i Leszka Malinowskiego, którzy opracowali i przygotowali miejsce gdzie znajduje się obelisk.