W roku 1991 reaktywowano gminę Suchy Dąb. W bieżącym roku mija 30 lat od tych wydarzeń. Uczniowie klas 7a, 7b i 7c postanowili aktywnie włączyć się w upamiętnienie tego zdarzenia. Przygotowano pieszy rajd na trasie Suchy Dąb – Grabiny-Zameczek – Suchy Dąb. Spacer czerwonym szlakiem „Motławskim” pozwolił wszystkim poznać wiele uroków gminy Suchy Dąb.

Uczestniczy spaceru w Grabinie-Zameczek zwiedzili miejscowy zamek z XV wieku. Żuławska budowla gościła w swoich murach mistrzów krzyżackich, króla Polski Stefana Batorego i władcę Szwecji Gustawa Adolfa. Warownia była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, wojen i zmagań wielu wojsk. Zamek jest bohaterem wielu legend i opowieści. Po strawie dla ducha nadszedł i moment zaspokojenia potrzeb podniebienia. Poczęstunek przygotowano w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, a goście poznali także warunki pracy i nauki na terenie placówki.

Rajd przygotowali: Michał Albiński, Marzena Gracek, Tomasz Jagielski i Ewa Maciejczyk.

Organizatorzy składają wielkie podziękowania na ręce Pana Sołtysa Jana Kruczka oraz Pani Katarzyny Guzek dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grabinach-Zameczku.

Tomasz Jagielski