Ten dzień był pełen wrażeń. Wypłynęliśmy w rejs po Zatoce Gdańskiej pięknym żaglowcem. Początkowo pracowały silniki, bo na terenie portu nie mogliśmy rozwinąć żagli. Kiedy jednak minęliśmy czerwoną i zieloną latarnię, żagle zostały wciągnięte na maszty i żaglowiec mógł pokazać się nam w całej swej okazałości. Większość z nas po raz pierwszy miała okazję poznać tajniki żeglarstwa.

 

Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o pracy w Stoczni Gdańskiej i Stoczni Remontowej, a także zabytkowych budynkach na terenie portu. Pani, która pracuje w Stacji Morskiej IOUG w Helu przybliżyła nam zwyczaje fok i morświnów – jedynego gatunku waleni żyjącego w Bałtyku. Wielu ciekawostek dowiedzieliśmy się również o rybach zamieszkujących nasze morze.

Na zgłodniałych czekał pod pokładem pyszny lunch, a w porcie jeszcze jedna miła niespodzianka. Mogliśmy poznać osobiście Mateusza Kusznierewicza – najsłynniejszego polskiego żeglarza, olimpijczyka. Pan Mateusz zaangażował się w Projekt Edukacji Morskiej i to dzięki niemu gimnazjaliści z Gdańska i okolic "łapią wiatr w żagle".

W rejsie, który odbył się 8.07.2011r. mogli uczestniczyć uczniowie naszej szkoły, którzy są objęci Programem Skrzydła z Grupą Lotos.

Mariola Twardowska