72. ROCZNICA AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

17 WRZEŚNIA 2011 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ SYBIRAKA

 

„Pamiętają strach, terror i głód. Zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i w bydlęcych wagonach wywieziono ich w głąb Związku Radzieckiego".

W dniu 17 września 2011 roku delegacja uczniów z Gimnazjum w Suchym Dębie uczestniczyła w uroczystościach z okazji 72. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz Światowym Dniu Sybiraka.

Młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w I części obchodów, które odbyły się na Cmentarzu Łostowickim przy pomniku "Golgoty Wschodu".

Program uroczystości obejmował m.in. odegranie hymnów: państwowego i sybirackiego, wystąpienie Prezesa Związku Sybiraków, pana prof. Stefana Angielskiego, Wojewody Pomorskiego, pana Romana Zaborowskiego, przedstawiciela Rodzin Katyńskich, program poetycki przygotowany przez młodzież, Apel Poległych, salwę honorową oraz modlitwę za zmarłych.

Złożono wiązankę kwiatów w hołdzie Poległym, Pomordowanym, Zmarłym na nieludzkiej ziemi- "Białych krematoriach".

Następnie delegacja udała się do Szymbarka na II część obchodów Światowego Dnia Sybiraka. O godz. 13 rozpoczęły się uroczystości w Domu Sybiraka, potem odbyła się Msza Św. koncelebrowana w Kaplicy Jedności Narodowej pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego - patrona Sybiraków, uroczystości zakończyły się Apelem Poległych.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za dowóz młodzieży do Pruszcza Gdańskiego oraz Kołu Sybiraków w Pruszczu Gdańskim za zapewnienie miejsc naszej delegacji w swoim autokarze.


Organizatorzy: Jolanta Dombrowska, Dorota Morajka