W dniach od 28 maja do 2 czerwca 2015 roku uczniowie Zespołu Szkół w Suchym Dębie byli uczestnikami wycieczki na południe Europy. Poznali kraje i zabytki wchodzące w skład danego państwa Austro-Węgierskiego. Cesarko Królewska Monarchia Austro-Węgierska istniała w latach 1867-1918. Pamiątką po niej są liczne zabytki, kultura i folklor dawnej monarchii.

1 dzień:
     Po podróży przez cała Polskę uczestnicy wycieczki dotarli do Szczawnicy. Ta piękna i urokliwa miejscowość położona jest u podnóża Pienin. Szczycie się mianem kurortu i uzdrowiska. Czyste powietrze zachęca wielu turystów do przyjazdu do tej miejscowości. Kolejnym celem wycieczki było wejście na szczyt Trzy Korony położony 982 m.n.p.m. Piękny widok zrekompensował wszystkie trudy górskiej wędrówki. Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie z miejscowymi góralami. Barwną gwarą przedstawili tradycję i folklor swojej okolicy. Uczyli gry na równych instrumentach i tańców góralskich. Pełni wrażeń wszyscy uczniowie zakończyli pierwszy dzień wyjazdu.

2   dzień:
     Rozpoczęliśmy od spływu Dunajcem na drewnianych tratwach. Kierowali nimi flisacy, którzy zabawnymi komentarzami opisywali przyrodę i walory Pienińskiego Parku Narodowego. Dzięki temu 18-to kilometrowa podróż upłynęła bardzo szybko. A już czekała kolejna atrakcja, jaką był wjazd wyciągiem krzesełkowym na kolejny szczyt Pienin Palenice. Ze szczytu podziwiliśmy panoramę okolicznych gór i pagórków.

3 dzień:
     Po podróży autokarem dotarliśmy do Wiednia, kolejnego etapu naszej wycieczki. W stolicy Austrii położonej nad Dunajem podziwiliśmy wiele wspaniałych i monumentalnych zabytków. Z tym miastem związanych jest wielu wybitnych Europejczyków jak wybitni kompozytorzy: Mozart, Strauss. Również wielu Polaków dotarło nad „piękny i mody Dunaj”. Fryderyk Chopin i Król Jan III Sobieski, który 12 września 1683 roku pokonał tutaj armię turecką. Spacerują uliczkami stolicy Austrii podziwiliśmy: Katedrę św. Szczepana, Plac Graben, Kohlmarkt, Rezydencję cesarką Hofburg i podmiejską Schönbrunn. Tutaj często przebywali cesarz Franciszek Józef, który kierował na przełomie XIX i XX wieku CK Monarchią Austro – Węgierską. Czas szybko mijał, a my musieliśmy udać się do Bratysławy. Stolica Słowacji była naszym kolejnym etapem podróży. Położona również nad Dunajem powitała nas widokiem zamku na wysokim wzgórzu. Wieczorny spacer uliczkami tego miasta wszystkich wprowadził w dobry nastrój.

4 dzień:
     Budapeszt to kolejny etap naszej wędrówki. W stolicy Węgier podziwialiśmy Bazylikę św. Stefana, Most Łańcuchowy łączący brzegi Dunaju, Wzgórze zamkowe Gellerta, Plac Bohaterów z Pomnikiem Tysiąclecia i kolumnadą władców i znakomitości z dziejów Węgier. Spacerując uliczkami Budapesztu przed rezydencją prezydenta podziwialiśmy żołnierską wartę honorową. Po trudach i znojach wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na przejazd do Liptowskiego Mikulasza na Słowacji, gdzie znajduje się kompleks geotermalnych basenów. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Kąpiele i wodne zabawy wszystkim przypadły do gustu.

5 dzień:
    W powrotnej drodze do domu odwiedziliśmy Wadowice. To tutaj przy ulicy Kościelnej w 1920 urodził się Karol Wojtyła. Jego rodziny dom, kościół w którym był ochrzczony i uliczki tego galicyjskiego miasteczka, przypomniały wszystkim o dokonaniach naszego rodaka. „Czas ucieka, a wieczność czeka” taki napis na słonecznym zegarze widział mały Lolek jak go nazywali koledzy, gdy mieszkał w Wadowicach. I my o tym pamiętajmy, a życie Świętego Jana Pawła II ukazuje, że wypełnił je treścią i czynami. Kraków dawna stolica Polski to ostatni etap naszej podróży. Wawelskie wzgórze, przepełnione historią i polską tradycją przypomniało o wielkiej historii naszego narodu. W miejscowej katedrze złożone są szczątki wybitnych Polaków m.in. J. Piłsudskiego, św. Stanisława. Kazimierza Wielkiego, ale również narodowych wieszczów A. Mickiewicza i J. Słowackiego. Widok dzwonu Zygmunta, Kaplicy Zygmuntowskiej i dziedzińca wawelskiego przeniósł nasz w czasy XVI wieku nazywanego „złotym stuleciem” w naszej historii. Na krakowskim rynku wysłuchaliśmy hejnału, który oznajmił nam upływający czas. Wszystko co dobre szybko się kończy, taka jak nasza wycieczka. Pamięć o poznanych zabytkach, krajobrazach, poznanych kulturach i tradycji będzie jej uczestnikom towarzyszyć przez dłuższy czas.

Głównym organizatorem szkolnej wycieczki był Albiński Michał.
Opiekunami podczas wyjazdy byli: Gracek Marzena, Jagielski Tomasz, Kozłowska Natalia, Ziegert Anna, Zyszczak Krzysztof.