W tym roku przypada 80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, podczas tej wojny zginęło około 5,8 mln obywateli polskich, w większości z rąk Niemców. „Jeśli zapomnę o Nich, Ty, Boże na Niebie, zapomnij o mnie” to cytat pochodzący z „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza. W tym aspekcie nie wolno nam zapomnieć o ofierze życia, jaką złożyli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych.

Uczniowie klas VII-VIII Szkoły Podstawowej w Koźlinach udali się dnia 26.09.2019 r. do Muzeum Stutthof w Sztutowie – niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, który działał w okresie od 02.09.1939 r. do 09.05.1945 r. na obszarze 120 ha. Osadzono w nim około 110 tysięcy więźniów z 25 krajów, najwięcej Polaków, Żydów oraz Rosjan, spośród których 65 tysięcy poniosło śmierć. Razem z przewodnikiem uczniowie z uwagą i w skupieniu zwiedzili zabudowania obozu i zgromadzone tam ekspozycje muzealne, zapoznali się z jego historią i obejrzeli filmy dokumentalne.

W drugiej części wycieczki uczniowie pojechali do Stegny na chwilę relaksu i odpoczynku. Na piaszczystej plaży Zatoki Gdańskiej, przy pięknej słonecznej pogodzie, nie zabrakło wspólnych rozmów, spacerów, biegów, wyścigów. To już było pożegnanie z latem…

Jerzy Wiśniewski