Dwudziestego pierwszego listopada w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Grabinach-Zameczku odbyła się uroczystość podsumowania projektu pod nazwą "Malowane skrzydła Wróblewa – projekt w zakresie edukacji artystycznej i kulturalnej".
Salę gimnastyczną szczelnie wypełnili goście, wśród których znaleźli się między innymi: Senator RP Andrzej Grzyb, Starosta Gdański Cezary Bieniasz-Krzywiec, Wójt Gminy Suchy Dąb Sławomir Kaźmierski, ks. Tadeusz Losiak, Radni Powiatu Gdańskiego i Gminy Suchy Dąb oraz dyrektorzy okolicznych szkół.
Program uroczystości był bardzo urozmaicony. Przybyłych gości powitała Dyrektor Szkoły Iwona Morawska. Zaprezentowano także krótki spektakl "prawie" historyczny, na temat domniemanych dziejów ołtarza od momentu zamówienia dzieła ok. 1499 roku do jego poświęcenia we wróblewskim kościele 3 sierpnia 1591. Przedstawienie przygotowały dzieci z klas IV-V uczestniczące w ramach projektu w warsztatach teatralnych. Wszyscy podziwiali wspaniałą grę małych aktorów przygotowanych przez Panią Grażynę Knitter oraz scenografię i stroje dzieła Pań Joanny Fryś, Barbary Górskiej, Beaty Michałowskiej i Pana Pawła Knittera. Aktorzy zasłużyli na wielkie uznanie i zostali nagrodzeni kilkuminutową owacją.
Następnie odsłonięto uroczyście 7 kopii wróblewskich skrzydeł ołtarzowych. Aktu odsłonięcia dokonały osoby wspierające projekt i sponsorzy. Kopie zostały następnie przekazane aktem darowizny ks. Tadeuszowi Losiakowi i kościołowi we Wróblewie.
Krótkie interludium muzyczne zapewnili Joanna Knitter i Artur Jurek w mini-koncercie ballad staro-angielskich i irlandzkich.
Z kolei przyszedł moment rozstrzygnięcia konkursu plastycznego "Namaluj św. Jana". Postać Jana Chrzciciela zdobiła przez setki lat jedno z oryginalnych skrzydeł, które zaginęło. Nie zachowała się żadna fotografia malowidła. Do konkursu przystąpiły dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Nadesłano wiele pięknych prac, wybór jury nie był więc łatwy. Pomysłodawca konkursu, Pan Senator Andrzej Grzyb wręczył ufundowane nagrody, w tym 1000zł za I miejsce dla Michała Łagowskiego.
Na swoje nagrody i certyfikaty mistrza sceny i malarstwa gotyckiego niecierpliwie czekały dzieci uczestniczące w warsztatach plastycznych i teatralnych.
Na zakończenie części oficjalnej prowadzący Barbara Koturbasz i Daniel Czerwiński podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu.
Goście rozeszli się, by obejrzeć wystawy prac plastycznych, jakie wykonały dzieci uczestniczące w warsztatach malarskich, prowadzonych przez Pana Daniela Kufla i Panią Joannę Fryś , prace plastyczne nadesłane na konkurs oraz tablice dokumentujące pracę nad projektem. Potem wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowany przez wróblewskie gospodynie.
SPONSORZY
galeria