W sobotę 21 marca 2015 r. w Zespole Szkół w Suchym Dębie odbyła się V sesja popularnonaukowa o tematyce żuławskiej. Uroczystość zainaugurowali dyrektor Zespołu Szkół w Suchym Dębie Aleksandra Lewandowska, wójt gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska i prezes ZKP dr Michał Kargul. Wśród zaproszonych gości byli: Jan Kulas Poseł na Sejm RP, Kazimierz Smoliński Poseł na Sejm RP, Lech Ireneusz Radny Powiatu Gdańskiego. Zebranym uczestnikom zaprezentowano nowy numer „Tek Kociewskich nr 8”, który zawiera artykuły o tematyce historycznej i regionalnej. Wszyscy wysłuchali prelekcji poświęconych następującym tematom:
„Historia powstania Wolnego Miasta Gdańska w 1920 roku” –  dr Michał Kargul,
„O braciach Moskalach – relacja z wyprawy do Rosji” – Leszek Muszczyński,
„Wyzwolenie czy zniewolenie – Powiat Gdański w 1945 roku” – dr Daniel Czerwiński,
„Historia i rola miesięcznika Pomerania na rynku wydawniczym Pomorza” – Bogumiła Cirocka.

Uczennice ZS w Suchym Dębie pod kierunkiem nauczyciela Michała Albińskiego, zaprezentowały projekt edukacyjny. Grupa gimnazjalistów przygotowała prezentację dotyczącą środków masowego przekazu z punktu widzenia twórcy i prezentera. Wszystkim zebranym nowatorskie, śmieszne i zabawne potraktowanie tematu bardzo się spodobało i nagodzone zostało rzęsistymi brawami.
Podczas spotkania można było zwiedzić wystawę pt. „Polska Walcząca” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku i podziwiać prace Michała Łagowskiego nauczyciela plastyki w miejscowej szkole.
Po przerwie zebrani udali się do Grabiny-Zameczek, gdzie uczestnicy sesji zwiedzili zamek, poznając jego historię oraz prace związane z jego renowacją.
To spotkanie miłośników i pasjonatów historii Żuław Gdańskich będzie kontynuowane w przyszłości.

Organizatorami V sesji popularnonaukowej o tematyce żuławskiej byli:
Zespół Szkół w Suchym Dębie,
Urząd Gminy w Suchym Dębie,
Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie.