W sobotę 21 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Suchym Dębie odbyła się VIII sesja popularnonaukowa o tematyce żuławskiej. Uroczystość zainaugurowali dyrektor SP w Suchy Dębie Aleksandra Lewandowska, wójt gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska i przedstawiciel Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie Leszek Muszczyński. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Lucyna Borodzicz Rada Gminy Suchy Dąb, Przemysław Dymarkowski Radny Gminy Suchy Dąb, Agnieszka Księżak dyrektor Gminnej Biblioteki w Suchym Dębie uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie, młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Gimnazjum nr 1 w Pruszczu Gdańskim, uczniowie i rodzice z Szkoły Podstawowej w Wiślinie oraz miłośnicy Żuław z Tczewa, Pruszcza Gdańskiego i Trójmiasta.

     Zgromadzeni goście uczestniczyli w wycieczce po Żuławach Gdańskich. Podczas podróży wszyscy poznawali obiekty kultury i pamiątki historyczne związane z tym regionem naszego kraju w Suchym Dębie, Krzywym Kole, Pszczółkach, Łęgowie, Pruszczu Gdańskim:

     Wspólną klamrą spotkania było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i poszukiwanie śladów polskiej przeszłości na Żuławach.

• w Suchym Dębie poznali historię płyty pamiątkowej poświęconej żołnierzom poległym podczas I wojny światowej, którzy pochodzili z Suchego Dębu i Ostrowitego,
• w Krzywym Kole w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego odkryli kamienne kule z czasów wojen szwedzkich z XVII wieku, które toczyły się na Żuławach Gdańskich. To historia Polski i gminy Suchy Dąb na przestrzeni dziejów.
• w Pszczółkach w Gminnej Bibliotece Gminnej poznali „Muzeum Miodu i Pszczelarstwa”. Pani Grabowska kustosz muzeum opowiedziała o jego powstaniu, historii, zbiorach i działalności. Bartnictwo i pszczelarstwo to polska tradycja znana od wieków.

● w Łęgowie ks. dr Grzegorz Rafiński opowiedział o dziejach parafii św. Mikołaja, Sanktuarium Matki Boskiej Łagiewnickiej, życiu o. Iwo Rowedera, który był miejscowym proboszczem na przełomie XVII i XVIII wieku, a także o idei Domu Pojednania pomiędzy wyznawcami równych religii.

● w Pruszczu Gdańskim w Rzymskiej Faktorii uczestnicy wycieczki poznali dzieje ziemi pomorskiej w czasach Gotów, Rzymian i Słowian.

     Zebranym uczestnikom zaprezentowano nowy numer „Tek Kociewskich nr 11”, który zawiera artykuły o tematyce historycznej i regionalnej.
     Podczas wycieczki wielu gości poznało piękno i bogatą przeszłość ziemi żuławskiej, na terenie gminy Suchy Dąb, gminy Pszczółki i gminy Pruszcz Gdański.

Uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe medale, pocztówki i foldery.
     
     To spotkanie miłośników i pasjonatów historii Żuław Gdańskich będzie kontynuowane w przyszłości.


Organizatorami VIII sesji popularnonaukowej o tematyce żuławskiej byli:


Szkoła Podstawowa Suchym Dębie,
Urząd Gminy w Suchym Dębie,
Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie.


Wycieczka jest częścią obchodów

100. rocznicy odzyskania

przez Polskę Niepodległości

1918-2018.