W sobotę 14 grudnia 2013r. niemal wszystkie drogi prowadziły do Gołębiewa Średniego, w Gminie Trąbki Wielkie, gdzie jest restauracja "Moja Weranda". Tam to właśnie na godzinę 10: 00 został zaplanowany początek trzeciej edycja Konkursu "Powiatowy Stół Bożonarodzeniowy".  Do udziału zostały zaproszone Koła Gospodyń Wiejskich z Cedrów Wielkich, Gołębiewka, Kiezmarku, Kolnika, Koźlin, Mierzeszyna, Przywidza, Rokitnicy, Różyn i Steblewa oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Kolbudach. Tradycyjnie w Konkursie były oceniane dwie potrawy oraz dekoracja stołu, a sam konkurs odnosił się do tradycji i propagowania dawnych obyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Komisja w składzie: Pan Bogdan Kwapisiewicz – Prezes Kapituły Gdańskie Smaki, Pani Renata Wiczling – Pomorska Izba Rolnicza, Pani Alina Wysocka – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Pani Joanna Łabasiewicz – redaktor Dziennika Bałtyckiego oraz Pan Roman Tabeau – nauczyciel technologii żywienia w ZSR w Rusocinie. To właśnie Oni oceniali i na początku zasmakowywali się w tymi Wigilijnymi pysznościami. A po trudnych, ale owocnych obradach Komisja ustaliła werdykt. Nagrodę za najsmaczniejszą potrawę z ryby otrzymało koło gospodyń wiejskich z Mierzeszyna. Najsmaczniejszy wypiek przygotowało Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział w Kolbudach. Za najpiękniej udekorowany stół bożonarodzeniowy komisja wyróżniła koło gospodyń wiejskich w Przywidzu. Przyznano również nagrody dodatkowe. Redaktorzy gazety lokalnej Panorama Pomorza przekazali Paniom z KGW w Rokitnicy bilety na występ kabaretowy, natomiast Panie z KGW Kolnik zostały zaproszone przez właściciela restauracji Moja Weranda do wspólnego, rodzinnego gotowania. To wielkie świąteczne spotkanie uatrakcyjniły również kulinarne pokazy, przygotowane przez Starostę Gdańskiego Pana Cezarego Bieniasz-Krzywiec oraz przez kucharza restauracji „Moja Weranda”. Starosta przygotował śledzia w jogurcie oraz sałatkę z paluszków krabowych, natomiast Pan Paweł Kohnke, łososia marynowanego w buraczkach. Degustacjom nie było końca. Wszystko były wyśmienite!

W Konkursie naszą Gminę reprezentowały Koło Gospodyń Wiejskich z Koźliny i Steblewa.  Dziękuję wszystkim Paniom z Koźlin i Steblewa, które tak bardzo się zaangażowały i tak pięknie udekorowały konkursowe stoły oraz przygotowały te wszystkie wspaniałe smakołyki.

Wszystkim, którzy to czytają mogę tylko powiedzieć: żałujcie, że nie możecie tego posmakować… :)

A może stworzymy zakładkę wspaniałości kulinarnych naszej Gminy?

Czekam na głosy Mieszkańców Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oprac. K. Wybranowski