Barbara Jankowska (1959-2023)
W 1981 roku wraz z mężem Zbigniewem wybrali na miejsce zamieszkania Suchy Dąb. Nieustannie w jej życiu dominowały dwie pasje: sport i malarstwo. Przez 10 lat królowała lekkoatletyka. Jako 14-latka uzyskała w skoku wzwyż 164 cm. Trenowała także bieg na 100 m przez płotki i siedmiobój. Malarstwem zainteresowała się w trakcie wychowania córek Marty i Natalii.
''Zdolności artystyczne odziedziczyłam po Tacie, wykorzystując każdą wolną chwilę na rysunek i ręczne robótki. Sportowi - relaksowi oddaje się pływając i jeżdżąc na nartach, a obecnie jeżdżąc na rowerze po bliższej i dalszej okolicy. Należę do tych szczęśliwych ludzi, którzy swoje pasje mogą realizować poprzez pracę. Jestem nauczycielem wychowania fizycznego i plastyki. Ukończyłam studia w Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w kolejności na wydziale trenerskim lekkiej atletyki i nauczycielskim robiąc dyplom z malarstwa. Ciekawym wyzwaniem są poszukiwania technik i tematów malarskich. Najczęściej stosowane techniki to olejna, akwarelowa, pastelowa i rysunek. Odnajdywanie inspiracji nie sprawiało mi trudności, ponieważ znajduję ją wokół siebie na terenie Żuław wśród pól, rowów, oryginalnych wierzb, domów podcieniowych i we własnej wyobraźni. Malarstwo to pejzaż, architektura, portret, martwa natura oraz drzewo z jego tajemniczością. Szczególną satysfakcję sprawia mi odkrywanie tajników malowania, tworzenia prac farbami akwarelowymi."
Barbara jako nauczycielka i wychowawczyni młodzieży przepracowała 24 lata w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Suchym Dębie. Po przejściu na emeryturę dalej z pasją realizowała się zawodowo w Szkole Podstawowej w Cedrach Małych, ZSOiO w Pruszczu Gdańskim. W Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich pracowała od 12.12.2021 roku.
Wystawy indywidualne Barbary Jankowskiej:
1997 w Tczewie
1999 zbiorowa w Pruszczu Gdańskim
2000 w Tczewie
2001 w Pruszczu Gdańskim
2003 w Trutnowach
2006 w Gdańsku
Barbara Jankowska przez dziesięciolecia malowała pejzaż Żuław, wierzby, zanikającą architekturę domów podcieniowych gmin Suchy Dąb, Cedry Wielkie i Stegna. Prace Barbary zdobią wiele mieszkań i obiektów użyteczności publicznej.