Nie lada gratkę przeżyli mieszkańcy naszej Gminy, gdy w piękną, zimową sobotę ( 21 lutego) ujrzeli idących żołnierzy uzbrojonych w broń palną i w mundurach z epoki napoleońskiej.


 Z HISTORII…

23 lutego 1807r (202 lat temu) rozegrała się zacięta bitwa o Tczew pomiędzy wojskami napoleońskimi a pruskimi. Należy dodać, że w skład armii francuskiej, biorącej udział w walkach o Tczew, wchodziły także polskie bataliony i dywizje m.in. z Legionów Dąbrowskiego. Ostatecznie wojsko pruskie przegrało.

 

DZIŚ…

Celem uczczenia tego zdarzenie odbył się 21 lutego przemarsz regimentu z Wiślinki, aż do Tczewa, gdzie w centrum miasta odbyła się inscenizacja bitwy z tamtych lat.

Organizatorami inscenizacji była m.in. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Koeniglisch-Preussischer Infanterie- Regiment von Hamberger (NO 52)

Pokonanie takiej odległości wymagało nie lada wysiłku od maszerujących  z całym swoim osprzętem żołnierzy.  Teren naszej Gminy żołnierze pokonywali  drogami asfaltowymi, jak i polnymi wzdłuż Motławy.  W Koźlinach czekała wszystkich niespodzianka, zarówno dla gości jak i gospodarzy, którzy nic nie wiedzieli o przemarszu wojska.. Zmęczeni żołnierze za punkt odpoczynku wybrali sobie plac przed świetlica wiejską, co zdziwiło miejscową ludność. Ale długo nie trzeba było czekać. Raz, dwa, trzy i gościna była przygotowana przez miejscowe panie. Strudzeni i już trochę zmęczeni wojacy zostali zwyczajem polskim- ugoszczeni i pożegnani.

/-/ Zdzisława Zawisza
z-ca wójta     

fot. A. Benedyk

 

 

Szanowny Panie Wójcie!

   W imieniu naszej grupy-Infanterie Regiment No 52 von Hamberger chciałem serdecznie podziękować za ciepłe przyjęcie naszej grupy i przyjaciół z innych oddziałów! Tak prawdziwie polska gościnność jaką Państwo okazali świadczy tylko o tym że najlepsze tradycje są nadal żywe.

   Dla naszego przemarszu było to o tyle dodatkowo ciekawe iż oddało to autentyczne sytuacje o jakich się czyta w pamiętnikach z epoki napoleońskiej. Gdy mieszkańcy miejscowości karmili przechodzące wojska.

   Mam nadziej że w przyszłości uda nam się wspólnie wciągnąć Państwa gminę na szlak wydarzeń rekonstrukcyjnych związanych z epoką napoleońską. Nasza grupa otwarta jest na współprace.

Serdecznie pozdrawiam!
Krzysztof Kucharski 
Feldfebel IR52      

       P.S.

Zapraszam na nasze stronki;
www.prusy1807.fora.pl
www.twierdzagdansk.com.pl

fot. Rodzinna Grupa Turystyczna "Łaziki" z Malborka