W ramach projektu „Wiedza paszportem do przyszłości” uczniowie ZS w Suchym Dębie uczestniczyli w wyjedzie do Wdzydz Kaszubskich. Była to nagroda za pracę w minionym roku szkolnym. Dzieci i młodzież podczas wyjazdu poznała Park Etnograficzny we Wdzydzach. Skansen, czyli muzeum na świeżym powietrzu przeniosło uczniów do kaszubskiej wsi w XIX wieku. Można było uczestniczyć w lekcji kaszubskiego, lepić garnki, a także poznać dawne gry i zabawy ludowe. Kaszubska tradycja i kultura jest barwna i bogata. Kaszubi, Kociewiacy i Żuławiacy to mieszkańcy Pomorza, a ich dorobek wzbogaca naszą małą ojczyznę.

Kolejnym etapem wyjazdu były gry i zabawy terenowe. Podchody i biegi terenowe dla starszych, a przygotowanie ogniska i poznawanie mieszkańców lasu dla młodszych na długo pozostaną w naszej pamięci – powiedział jeden z uczestników.

Piękna pogoda i wspaniały kaszubski krajobraz wszystkim przypadł do gustu, tylko szkoda, że tak szybko upływa czas i pora wracać do domu stwierdzili wszyscy uczestnicy wyjazdu.

„Wiedza paszportem do przyszłości” to program, który realizuje ZS w Suchym Dębie i jest współfinasowany ze środków Unii Europejskiej.

Głównym organizatorem wyjazdy była: Leśkiewicz Magdalena.

Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli: Albiński Michał, Gracek Marzena, Jagielski Tomasz, Ptach Sebastian, Tarasiuk Ewa i Twardowska Mariola.