Podczas szkolnego wyjazdu uczniowie z SP w Suchym Dębie odwiedzili Mierzeję Wiślaną. To unikatowy region Polski obfitujący w ciekawą faunę i florę. Pierwszym etapem podróży był Stutthof Muzeum Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego.

Pierwsze transporty więźniów trafiły już 2 września 1939 roku do tego miejsca. Straszne warunki życia i pracy ukazują jaki los zgotowali swoim ofiarom niemieccy oprawcy. Podczas spaceru uczniowie poznali obozowe baraki, bramę śmierci oraz krematorium, gdzie palono zwłoki. Podczas sześciu lat funkcjonowania obozu w Stutthofie zginęło 110 000 więźniów. Wielu z nich wcześniej pracowało w gospodarstwach na terenie Żuław. Ta lekcja historii pozwoliła poznać trudny czas okresu wojny.

Hasłem towarzyszącym podczas zwiedzania obozu koncentracyjnego Stutthof jest motto jednego z więźniów: „Los nasz dla was przestrogą ma być – nie legendą”.

Po tej dawce odkrywania przeszłości wszyscy udali się do Stegny. To słynne kąpielisko morskie położone na Mierzei Wiślanej. Wszyscy z ochotą zażywali kąpieli słonecznych i morskich.

Podczas wycieczki siódmoklasistom towarzyszyła wyśmienita pogoda. Wyjazd i Słońce to rychły znak zbliżających się wakacji, podczas których oby wszystkim dopisywała wyśmienita aura i liczne wyjazdy.

Organizatorami i opiekunami podczas wyjazdu byli: Michał Albiński, Marzena Gracek i Tomasz Jagielski.