W dniach 11.06 – 16.06.2017 roku uczniowie Zespołu Szkół w Suchym Dębie uczestniczyli w wyciecze szlakiem państw europejskich. Celem wyjazdu były północne Włochy. Józef Wybicki pisał w słowach „Mazurka Dąbrowskiego” - „…z ziemi włoskiej do Polski…”. Uczniowie z Żuław Gdańskich wybrali podróż w przeciwnym kierunku.


1 dzień

     Początek wyprawy to podróż z Suchego Dębu do Zakopanego. Przejazd autokarem przez kraj pozwolił uczniom na poznanie krajobrazu Polski, różnych regionów i województw. Po zakwaterowaniu w górskim pensjonacie wszyscy zbierali siły na kolejne dni wycieczki.


2 dzień

     Kolejny etap wyjazdu rozpoczęła górska wyprawa Doliną Kościeliską. To najdłuższa i najbardziej urokliwa trasa w Zachodnich Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym. Dzieci i młodzież mogła poznać faunę i florę tego rejonu Polski. Zwieńczeniem marszu była wizyta w górskim schronisku na Ornaku 1108 m.n.p.m. oraz nad Stawem Smereczyńskim, który jest położony 1226 m.n.p.m. Podziwianie polskich Tatr, smakowanie góralskich serów – oscypków oraz podziwianie ich produkcji to kolejne punkty wyprawy. Spacer ulicami Zakopanego oraz zakupy pamiątek na Krupówkach zakończyły kolejny dzień wyprawy.


3 dzień

     To podróż przez Słowację (Żylina, Bratysława) i Austrię (Wiedeń, Graz, Klagenfurt, Villach) oraz Włochy (Udine) do Lido di Jesolo. Ten włoski kurort usytuowany nad Morzem Adriatyckim uznawany za jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc przez turystów z całej Europy. Szeroki plaże, ciepłe morskie fale ściągają tłumy wczasowiczów. Uczniowie z Suchego Dębu również zakosztowali morskich i słonecznych kąpieli. Liczne gry i zabawy wodne wszystkich zadowoliły i pozytywnie usposobiły. Wieczorny spacer nadmorskim bulwarem pozwolił na poznanie specjałów włoskiej kuchni i deserów, czyli włoskich lodów. Wypoczynek w Hotelu Pigalle pozwolił na regenerację sił i wypoczynek.


4 dzień

     Tego dnia wycieczkowicze udali się na zwiedzanie Wenecji. Miasto usytuowane na licznych wyspach to i podróż musiała do niego prowadzić morskim szlakiem. Uczniowie pokonali trasę do Wenecji morskim promem. Republika Wenecka w minionych czasach słynęła jako potęga handlowa i kupiecka. Posiadała liczne tereny i bazy na całym wybrzeżu Morza Adriatyckiego i Śródziemnego. Jego przedstawiciele docierali również do Polski, z której sprowadzali sól. Potęga i bogactwo czasów minionych widać w licznych zabytkach i cudach architektury Wenecji. Patronem miasta jest święty Marek, a jego relikwie znajdują się w Wenecji. Na cześć swojego patrona wybudowano Plac św. Marka i Bazylię św. Marka. Również wśród wycieczkowiczów był Marek uczeń klasy VI. Pałac Dożów, Wielki Kanał, Most Rialto oraz spacer uliczkami weneckiej starówki pozwolił poznać to urokliwe i piękne miejsce. Ponieważ miasto położone jest na licznych wyspach najpopularniejszym środkiem transportu są gondole i własne nogi. Miasto słynie również z karnawału, podczas którego zakłada się maski i festiwalu filmowego. Wenecka starówka i laguna zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Powrót morskim promem do Lido de Jesolo i widoki z morza na Wenecję zakończyły kolejny dzień podróży.


5 dzień

     Kolejny dzień rozpoczęła wyprawa do zamku Miramare. Ta włoska rezydencja położona jest na skalnym cyplu nad Morzem Adriatyckim. Liczne pamiątki po jego rezydentkach oraz park z roślinnością z całego świata to kolejne punkty, które poznali uczniowie z Żuław. Z zamku widoczna była panorama nie tylko morza, ale również wybrzeża Chorwacji i Słowenii. Przejazd do Triestu to kolejny punkt podróży. Spacer po Placu Zjednoczenia Włoch, wzgórzu San Gusto, zakupy i degustacje miejscowych specjałów zakończyły wizytę w tym włoskim mieście.

     Słowenia to kolejny kraj na trasie wycieczki. Konkretnie miejscowość Matavun, gdzie znajduje się Jaskinia Skoczjańska. Spacer 2,5 km podziemną trasą pozwolił stwierdzić, iż jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń świata z listy UNESCO.


6 dzień

     Przejazd przez Austrię, Słowację do Zakopanego to kolejny etap podróży. Kolejnym była wizyta w Częstochowie w klasztorze na Jasnej Górze. W tym roku obchodzimy jubileusz 300. lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (1717 – 2017). Po wizycie w sanktuarium i przejeździe do Suchego Dębu zakończyła się ta europejska wyprawa.

     Uczestniczy wycieczki pokonali autokarem, morskim promem i na własnych nogach około 4 000 km czyli 1/100 równika.

     Odwiedzili i zwiedzali zabytki w 5 państwach europejskich i członkach Unii Europejskiej (Polska, Słowacja, Austria, Włochy i Słowenia).

     Wspomnienia, pamiątki, opalenizna oraz liczne pozytywne myśli na długo pozostaną w pamięci jej uczestników.

Głównym organizatorem wyjazdu uczniów z ZS w Suchym Dębie był Michał Albiński.

 

     Opiekunami podczas wycieczki byli: Michał Albiński, Justyna Dehling, Adrianna Gogolewska, Marzena Gracek, Tomasz Jagielski i Natalia Kozłowska.

do poczytania:

https://www.facebook.com/podhaletravel/photos/pcb.1370433536344519/1370430553011484/