Ruiny gotyckiego kościoła w Steblewie będą zabezpieczone. Parafia rzymsko-katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Giemlicach właśnie pozyskała środki na ten cel. Wartość prac zabezpieczających wyniesie 192 000 zł.

 

Cenne, zabytkowe relikty uda się uratować dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, środkom z Urzędu Gminy w Suchym Dębie a także dzięki zbiórkom wśród parafian. 150 000 zł wyłożył Marszałek Województwa, a 20 000 zł Urząd Gminy i lokalna społeczność.

  • Dzięki temu już w pierwszym kwartale przyszłego roku będziemy mogli ogłosić przetarg na zabezpieczenie ruin – mówi Barbara Kamińska, Wójt Gminy Suchy Dąb. - Wreszcie udało się zrealizować to, o co wszyscy wspólnie walczyliśmy od dłuższego czasu. Szczególnie chciałam podziękować mieszkańcom naszej Gminy, to dzięki ich inicjatywie wszyscy zmobilizowali się i osiągnęliśmy zamierzony cel.

 Po wykonaniu wszystkich prac, steblewskie ruiny mają się stać miejscem, w którym historia będzie spotykać się ze sztuką. Niewykluczone, że już latem w Steblewie zobaczymy pierwsze przedstawienie, „Żuławskie wesele”. W dawnym kościele mają się też odbywać m.in. plenery artystyczne.

Dla zabytków W Gminie Suchy Dąb to był dobry rok. Wcześniej Gminie udało się pozyskać środki na wykonanie izolacji oraz remont drewnianej konstrukcji ścian ryglowych chóru i stropu w kościele pw. Najświętszej Marii Panny we Wróblewie. Wartość prac wyniosła ponad 88 000 zł. Pieniądze pochodziły zarówno z dotacji Urzędu Marszałkowskiego, środków własnych Gminy Suchy Dąb i dotacji Pomorskiego Wojewódzkiego konserwatora Zabytków. Konserwator z własnych środków na remont świątyni przeznaczył też dodatkowe 11 000 zł.

„Remont konstrukcji drewnianej więźby dachowej (wymiana pokrycia dachu, obróbki blacharskie, instalacja odgromowa) w kaplicy filialnej pw. św. Trójcy w Grabinach-Zameczku” to kolejny projekt, który pozwolił odpowiednio zabezpieczyć cenny zabytek na terenie Gminy Suchy Dąb. Wartość całego projekty wyniosła ponad 144 000 zł. Tu również środki zapewnił Marszałek Województwa, Gmina oraz Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 20 000 zł pozyskano także z rezerwy budżetowej Wojewody Pomorskiego. Dzięki dodatkowym środkom z budżetu Ochrony Zabytków w Gdańsku – 10 000 zł udało się także przemurować ścianę elewacji wschodniej kaplicy.

{youtube}pUTD7AgkJOU{/youtube}