Gmina Suchy Dąb zakończyła pierwszy etap remontu jednego z najbardziej urokliwych zabytków na Żuławach – XVII wiecznego kościoła we Wróblewie.
-Drewniana świątynia o konstrukcji szkieletowej, wypełnionej murem ceglanym to wizytówka nie tylko gminy, ale całego regionu. To właśnie tutaj fotografują się młode pary z trójmiasta, kościół jest też miejscem plenerów malarskich – mówi Wójt Gminy Suchy Dąb Barbara Kamińska. – Urokliwy budynek wymagał już remontu. Dlatego wykonaliśmy nową izolację i wyremontowaliśmy drewnianą konstrukcję ryglową ścian chóru i stropu.
Dotychczasowy koszt remontu to około 114 tysięcy złotych. Pieniądze na prace pochodzą ze składek parafian, budżetu gminy, Konserwatora Wojewódzkiego i Urzędu Wojewódzkiego.
- Mamy nadzieję, że już w przyszłym roku uda się nam pozyskać pieniądze na kolejny etap remontu – mówi Wójt Barbara Kamińska.
Świątynia we Wróblewie to nie tylko wyjątkowa architektura, ale także niezwykła historia. Mało kto wie, że do dziś zachował się inwentarz wyposażenia obiektu z 1697 roku. W skład majątku wchodziła: 1 morga ziemi, 2 lichtarze z mosiądzu 3 cynowe dzbany i butelkę, 1 cynowa misa chrzcielna, biblia w dwóch tomach, zawierająca Stary i Nowy Testament, 2 krucyfiksy, 3 obrazy, dzwon a nawet okulary do czytania i księga datków na kościół.